Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: ogromna popularność zajezdni muzealnej Brus

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-08-02 08:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: ogromna popularność zajezdni muzealnej Brus
Zmodernizowany tramwaj 803N, fot. KF
Mało które muzeum znajdujące się dopiero w fazie organizacji może pochwalić się tak dużą liczbą wizyt, jak łódzka zajezdnia tramwajowa Brus. W dawnej remizie tramwajów podmiejskich na skraju miasta wkrótce ma powstać placówka gromadząca eksponaty związane z wieloma środkami transportu. Póki co można tam oglądać historyczne tramwaje, autobusy i liczne pamiątki związane głównie z komunikacją miejską.

Łódzki Klub Miłośników Starych Tramwajów, który jest jednym z gospodarzy zajezdni tramwajowej na Brusie, świętuje kolejny sukces jednego z największych przedsięwzięć w historii stowarzyszenia. KMST współtworzy bowiem przyszłe żywe muzeum transportu, w które ma przeobrazić się wyłączona z eksploatacji przed dwoma laty zajezdnia tramwajowo-autobusowa Brus. Choć placówka jest dopiero organizowana, pasjonaci co kilka tygodni zapraszają zwiedzających i pokazują postępy w swoich działaniach. Ekspozycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – w zeszły weekend obejrzało ją ponad cztery tysiące zwiedzających.

Czynnego taboru historycznego będzie przybywać

– Dużą popularnością cieszyły się zgromadzone na Brusie autobusy, a w szczególności wyremontowany ikarus 260 – mówi Jakub Tarka, prezes KMST. – Z tramwajów gości przyciągały sanok, również po remoncie, oraz ponad 115-letni herbrand VNB-125, który czeka na naprawę. Wiele osób dopytywało o jego przyszłe losy – dodał. Podczas ostatnich drzwi otwartych zajezdni społecznicy zgromadzili w niej jednak nie tylko pojazdy komunikacji miejskiej. – Dzieciom najbardziej podobał się wóz strażacki jelcz 004 z 1985 roku – cieszy się Tarka. Duża część eksponowanego w przyszłym muzeum taboru należy do osób prywatnych.

Kolejną atrakcją zajezdni ma stać się wkrótce zmodernizowany wagon konstal 803N. Zaawansowaną przebudowę połączoną z radykalną zmianą stylistyki pudła wykonywała nieistniejąca już spółka Międzygminna Komunikacja Tramwajowa własnym sumptem. Jedyny zachowany egzemplarz po „liftingu” jest teraz w posiadaniu KMST. Wolontariusze przygotowują wycofany dwa lata temu z ruchu wagon do jazdy. – Remont przeszło już podwozie, a także wózki. Obecnie trwają prace elektryczne i kompletowanie wyposażenia – relacjonuje Jakub Tarka. – Tramwaj już zaczął samodzielnie jeździć – dodał.

KMST: potrzebny jest wkład władz miasta


Mimo że zgromadzona siłami stowarzyszenia kolekcja już dziś jest interesująca nie tylko dla hobbystów, do przekształcenia placówki w prawdziwe muzeum wciąż jest jeszcze daleko i nie wszystko uda się przygotować rękoma wolontariuszy. – Konieczny jest remont wszystkich budynków. To ogromna inwestycja, którą będzie musiało wziąć na siebie miasto – ocenia prezes KMST. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Urzędu Miasta Łodzi muzeum ma być otwarte ok. 2018 roku.

Ci, którzy chcą zobaczyć obszerne zbiory zajezdni Brus wcześniej, będą mieli jeszcze jedną szansę, by zrobić to podczas wakacji. KMST zaprasza zwiedzających 15 sierpnia od godziny 12:00, a także 21 września o tej samej porze. Wstęp jest bezpłatny, a wycieczkę można połączyć z przejażdżką zabytkowym składem wagonów 5N, który w każdą niedzielę do 21 września oraz 15 sierpnia obsłuży jedną z brygad przebiegającej przy zajezdni linii 43.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę

Komunikacja

Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę

Dominik Wójcik 24 lipca 2014

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Komunikacja

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Kasper Fiszer 04 lipca 2014

Łódź: Pracowity rok dla KMST

Komunikacja

Łódź: Pracowity rok dla KMST

Roman Czubiński 25 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5