Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Łódź: Odbiory drogi podziemnej w Nowym Centrum

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2022-06-19 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Odbiory drogi podziemnej w Nowym Centrum
fot. UMŁ
Łódź: Odbiory drogi podziemnej w Nowym Centrum
Łódź: Odbiory drogi podziemnej w Nowym Centrum
Na podziemnym odcinku ul. Hasa w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna zaczęły się odbiory końcowe. Do wykonania są jeszcze – między innymi – testy oświetlenia. Według najnowszych planów droga ma zostać udostępniona kierowcom już w lipcu – informuje łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich.

– Kończymy długo wyczekiwaną inwestycję. Jeśli wszystkie odbiory pójdą po naszej myśli, nową drogą podziemną pojedziemy już w lipcu – deklaruje dyrektor ZIM Agnieszka Kowalewska-Wójcik. Początek ostatecznych procedur odbiorowych jest kwestią najbliższych dni.

W minionym tygodniu rozpoczęły się próby oświetlenia na trakcie pieszym nad tunelem. Jego system ma mieć inteligentny charakter: część lamp będzie działała po zmierzchu przez cały czas, inne doświetlą tylko wybrane miejsca w określonych porach. Punktowo zostaną też rozjaśnione drzewa, meble miejskie i plac.

O planach budowy półkilometrowej podziemnej ulicy, łączącej Kilińskiego obok Bramy Miasta z rondem na dolnym poziomie al. Scheiblerów, pisaliśmy w ostatnich kilku latach nieraz. Inwestycja początkowo miała rozpocząć się wiosną 2019 r., jednak w zaplanowanym terminie rozpoczęto jedynie prace przygotowawcze. Ostatecznie budowa metodą podstropową zaczęła się w lutym 2020 r. Strop i ściany szczelinowe były gotowe we wrześniu tego roku. Teraz prace budowlane są już zakończone.

Ul. Hasa będzie teraz miała dwie równoległe części: naziemną i podziemną. Ta ostatnia będzie miała 6,5 m głębokości, 500 metrów długości i 10 m szerokości. Jej zadaniem będzie zapewnienie dojazdu do przyszłego trzypoziomowego parkingu podziemnego na 311 miejsc przy centrum kulturalno-rozrywkowym EC1 i do przyszłych obiektów na działkach sprzedawanych przez władze Łodzi prywatnym inwestorom. Po drodze wykonano siedem zjazdów do obsługi przyszłych parkingów podziemnych przy biurowcach (jednym z nich ma być nowy łódzki ratusz, którego idea budowy – wobec ograniczonego budżetu miasta – budzi kontrowersje) oraz pod przyszłym Rynkiem Kobro. Drogę wyposażono też w instalacje oddymiające i przeciwpożarowe oraz ciągi ewakuacyjne.

Uwolniona od ruchu samochodów część naziemna – w zamyśle inwestora – ma być przyjazną dla pieszych przestrzenią z zielenią (kilkanaście drzew i krzewów) i ławkami, umożliwiając wygodne dojście do EC1 z dworca Łódź Fabryczna. Charakter ulicy ma odpowiadać zaplanowanemu w sąsiedztwie Rynkowi Kobro. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie on wybudowany.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Droga podziemna w Nowym Centrum ma już ściany i strop

Przestrzeń

Łódź: Droga podziemna w Nowym Centrum ma już ściany i strop

Roman Czubiński 11 września 2020

Łódź: Powstają ściany szczelinowe podziemnej ul. Hasa

Przestrzeń

Łódź: Powstają ściany szczelinowe podziemnej ul. Hasa

Roman Czubiński 21 marca 2020

Łódź: W lutym początek budowy podziemnej ulicy

Przestrzeń

Łódź: W lutym początek budowy podziemnej ulicy

Roman Czubiński 27 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5