Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Od środy nowe pociągi ŁKA w taryfie miejskiej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-03-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Łódź: Od środy nowe pociągi ŁKA w taryfie miejskiej
fot. Kasper Fiszer
1 kwietnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna na wniosek Zarządu Dróg i Transportu uruchomi cztery nowe pary połączeń Łódź Widzew – Łódź Żabieniec. Na mocy zawartego porozumienia zarówno w tych, jak i w pozostałych pociągach przewoźnika na tym odcinku będą honorowane bilety łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego. Nowe rozwiązania będą na razie obowiązywały pilotażowo do końca czerwca.

Nowe połączenia w szczycie

Dwie z nowo uruchomionych par połączeń będą kursowały w godzinach szczytu porannego (pierwszy nowy pociąg odjedzie z Widzewa o 6:59, ostatni dotrze tam o 9:34). Dwie pozostałe uruchomiono w szczycie popołudniowym (odpowiednio: 14:19 i 16:52). Oprócz tego na Żabieniec wydłużono relacje półtorej pary pociągów z Sieradza oraz jednego kursu do Koluszek (odj. 6:40, przyj. 7:32). Czas przejazdu między stacjami Widzew i Żabieniec wynosi od 22 do 34 minut (niektóre pociągi stoją na dworcu Łódź Kaliska nawet 12 minut). Stacje pośrednie znajdują się na granicy Polesia i Karolewa (Łódź Kaliska), Rokicia (Łódź Pabianicka), Chojen i Dąbrowy.

W pociągach na wskazanym odcinku będą honorowane jednorazowe oraz miesięczne bilety łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego. – Bilet będzie można skasować u konduktora ŁKA lub okazać mu bilet skasowany już w innym środku transportu – wyjaśnia dyrektor handlowy ŁKA Anna Lenarczyk.

Integracja na razie niepełna...

Zagęszczenie siatki połączeń oraz krok w kierunku integracji taryfowej cieszy, należy jednak wyrazić żal z powodu jej niepełnego charakteru. Honorowanie łódzkich biletów miejskich nie dotyczy bowiem ani pociągów Przewozów Regionalnych, które na wskazanym odcinku również kursują, ani wszystkich tras w obrębie miasta. Integracji nie wprowadzono na cieszącej się pewną popularnością trasie Łódź Widzew – Zgierz przez Stoki, Marysin i Arturówek. Szczególnie dziwi ustanowienie granicy strefy wspólnego biletu na stacji Łódź Żabieniec w sytuacji, gdy nieco dalej na północ znajduje się obsługujący duże osiedle mieszkaniowe przystanek Łódź Radogoszcz Zachód.

...ale może zostać uzupełniona


Pociechę może stanowić fakt, że, jak informuje dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Grzegorz Nita, porozumienie ma charakter pilotażowy i nie jest wykluczone jego rozszerzenie ani dołączenie innych przewoźników. – Będziemy obserwować, jak działa to rozwiązanie, i w miarę potrzeb reagować na potrzeby pasażerów. Zaczęliśmy jednak od trasy, na której występują największe potoki pasażerskie, a jednocześnie największe utrudnienia – wyjaśnia. Odcinek Łódź Widzew – Łódź Kaliska jest alternatywą dla przebudowywanej Trasy W-Z, na której z początkiem marca wprowadzono poważne utrudnienia na kilku skrzyżowaniach. Nie jest wykluczone utrzymanie współpracy także po zakończeniu inwestycji. – Nie możemy zapominać o tym, że mamy w mieście także komunikację kolejową. Nie powinna ona konkurować z komunikacją miejską, ale ją uzupełniać – uważa dyrektor.

Koszt uruchomienia na specjalne zamówienie 4 dodatkowych pociągów wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Według danych ŁKA od czasu rozpoczęcia wspomnianych inwestycji wzdłuż Trasy W-Z znacząco wzrosła sprzedaż Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego, umożliwiającego podróżowanie łódzką komunikacją miejską oraz wszystkimi pociągami PR i ŁKA w granicach miasta.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5