Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Od niedzieli więcej kolei w mieście i aglomeracji

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-12-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Od niedzieli więcej kolei w mieście i aglomeracji
fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA
Zdecydowanie więcej będzie pociągów obsługujących przystanki kolejowe w ścisłej aglomeracji łódzkiej. Łatwiej będzie dojechać z węzłowego Widzewa na dworce Fabryczny i Kaliski oraz do Zgierza czy na przemysłowy Olechów. Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedstawia szczegóły dotyczące nowego rozkładu jazdy.

W najbliższą niedzielę wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Najważniejszy operator regionalny w województwie łódzkim, samorządowa spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna, uruchamia nowe połączenia średniego zasięgu – do Drzewicy i Ostrowa Wielkopolskiego. Spółka przygotowała jednak także szereg zmian w ścisłej aglomeracji łódzkiej, które wzmocnią rolę kolei funkcjonującej od trzech lat jako część zintegrowanego taryfowo systemu łódzkiej komunikacji miejskiej.

Częściej z Widzewa w każdym z istotnych kierunków

Wojewódzkie przedsiębiorstwo wykorzysta zakończoną kilka miesięcy temu budowę mijanki Łódź-Marysin do zwiększenia częstotliwości kursów na trasie Łódź-Widzew – Zgierz przez Stoki, Marysin i Arturówek. Jak mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dziś stacje te łączy 12 par kursów. Już za parę dni w rozkładzie będzie ich piętnaście. Zdecydowanie więcej będzie także połączeń z Widzewa na stację Łódź Kaliska: ich liczba wzrośnie z 85 do 101 w ciągu doby, licząc w obu kierunkach łącznie.

Częściej będzie można dojechać także z pełniącego rolę węzła, ale położonego nieco peryferyjnie Widzewa do leżącej w ścisłym centrum miasta podziemnej stacji Łódź Fabryczna. W każdą ze stron pojedzie 46 pociągów (dotychczas 37). W przypadku relacji Widzew – Fabryczna i Widzew – Kaliska ubędzie natomiast nieco połączeń uruchamianych przez Polregio, z których również można korzystać na podstawie biletów miejskich. Spadek będzie jednak mniejszy niż wzrost liczby kursów ŁKA.

Znacznie więcej pociągów na Olechów

Najbardziej spektakularna jest natomiast niewątpliwie rozbudowa oferty połączeń na Olechów. Pociągi z Łodzi-Widzewa na stację Łódź-Chojny obsługujące odremontowane przystanki Olechów Wiadukt, Olechów Zachód i Olechów Wschód uruchomiono dokładnie rok temu. Dziś na trasie tej kursują cztery pary pociągów zapewniające możliwość dojazdu w zasadzie wyłącznie w godzinach zmian w dużych zakładach pracy położonych w strefie przemysłowej na Olechowie.

– W rozkładzie 2020/2021 na linii przez Olechów uruchomimy 28 kursów – zapowiada Joanna Osińska. Przekłada się to na 14 połączeń w każdym z kierunków. Trasa zacznie więc wreszcie funkcjonować w systemie, który można uznać za przystający do realiów komunikacji miejskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5