Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Od lipca rewitalizacja Tuwima

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-05-25 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Od lipca rewitalizacja Tuwima
wiz. UMŁ / Deloitte
Wraz z wakacjami rozpocznie się długo oczekiwana przebudowa ul. Tuwima. Wykonawcę dla odcinka, na który przetarg ogłoszono jako pierwszy jeszcze w styczniu 2017 r., udało się wybrać dopiero po roku i po korektach kosztów. Realizacja prac spowoduje duże utrudnienia dla pieszych oraz kierowców i zmiany w komunikacji miejskiej.

Rozpoczęte w lipcu prace mają potrwać przez całą drugą połowę roku. Na czas inwestycji Zarząd Dróg i Transportu zastosuje nietypowe rozwiązanie w postaci przywrócenia dwukierunkowości części równoległych ulic: Nawrot i Tuwima. W przypadku Tuwima taka regulacja obejmie odcinek Kilińskiego – Piotrkowska wraz z przyległym odcinkiem ul. Struga od Piotrkowskiej do al. Kościuszki. Po ul. Nawrot natomiast w obu kierunkach będzie można jeździć między Kilińskiego a Kopcińskiego.

– Pozwoli to na przejazd przez środek Śródmieścia dla dojazdów docelowych. Przeprowadziliśmy już test z MPK w asyście policji. Udało się przejechać nawet autobusami przegubowymi, choć skręty takie, jak z Nawrot w Kilińskiego, nie będą łatwe. Zmiany nastąpią też w ustawieniach sygnalizacji świetlnej – tłumaczył w kwietniu wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Maciej Sobieraj. Objazdem przez obie ulice pojadą autobusy linii 80 i 83.

Przebudowa, o której zakresie już pisaliśmy, nada ulicy prawdziwie reprezentacyjny charakter. To ważne, ponieważ właśnie przy Tuwima zaczyna się Nowe Centrum Łodzi, od tej ulicy prowadzą też wejścia do chętnie odwiedzanego przez turystów kompleksu EC1. Częściowo podświetlany szpaler 41 drzew poprawi wygląd ulicy i komfort poruszania się po niej. Charakter ulicy będą podkreślały meble miejskie, zgodne ze standardami przyjętymi dla strefy wielkomiejskiej. Na rewitalizowanym odcinku powstaną trzy parki kieszonkowe, w tym jeden na miejscu obecnego parkingu przy Targowej – z placem zabaw. Miejsca postojowe dla samochodów zostaną wyznaczone wzdłuż ulicy. Całości dopełnią parkingi dla rowerów oraz estetyczne oświetlenie oraz system monitoringu.

Chodniki zostaną poszerzone i wykonane w większości w jednej płaszczyźnie z jezdnią, co ma podnieść poczucie bezpieczeństwa. Temu samemu będą służyły wyniesione tarcze skrzyżowań oraz przejścia dla pieszych. Ruch samochodów zostanie spowolniony. Ze względu na koszty nawierzchnia jezdni pozostanie jednak bitumiczna. Pod jezdnią powstaną natomiast nowe instalacje podziemne.

Kontrakt na przebudowę ulicy obejmuje także remont czterech kamienic. Budynki przy Tuwima 33, 35, 46 i 52 po rewitalizacji zmienią swoje funkcje. Przy Tuwima 46 znajdzie się miejska biblioteka wraz z kawiarnią i przestrzenią do spotkań, a pod numerem 35 (przy jednym z trzech skwerów) – dom dziennego pobytu dla osób starszych oraz filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Część budynków nadal będzie mieściła mieszkania i lokale użytkowe na parterach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Szybsza przebudowa Ogrodowej

Przestrzeń

Łódź: Szybsza przebudowa Ogrodowej

Roman Czubiński 21 maja 2018

Łódź: Od poniedziałku rewitalizacja Wschodniej

Przestrzeń

Łódź: Od poniedziałku rewitalizacja Wschodniej

Roman Czubiński 11 maja 2018

Łódź: Rewitalizacja – początek inwestycji drogowych

Przestrzeń

Łódź: Rewitalizacja – początek inwestycji drogowych

Roman Czubiński 24 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5