Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź. Nowy plan transportowy - rewolucja w komunikacji?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2014-09-12 09:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź. Nowy plan transportowy - rewolucja w komunikacji?
fot. Kasper Fiszertramwaj w Łodzi
Linie tramwajowe mają pełnić rolę "szkieletu" komunikacji. Autobusy będą głównie dowoziły pasażerów do centrów przesiadkowych. Podział jednej linii na kilka wariantów odejdzie do przeszłości. To główne wstępne założenia planu transportowego, który przygotowuje dla Łodzi konsorcjum na czele z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji.

- Za rok o tej porze będziemy już w innej rzeczywistości. Będą ją tworzyły nie tylko dokończone inwestycje infrastrukturalne, ale także zmiany układu linii - mówi prezydent Hanna Zdanowska. Główną rolę mają pełnić linie tramwajowe, uzupełniane przez autobusy tam, gdzie nie ma torowisk. Z kolei zapowiedź utworzenia 7 dużych zintegrowanych centrów przesiadkowych (przy dworcu Łódź Fabryczna oraz rozmieszczonych wzdłuż Trasy W-Z) wskazuje na to, że nowy system - podobnie, jak wprowadzony ostatnią dużą reformą z 2001 r. - będzie miał charakter przesiadkowy.

- Chcemy, by autobusy dowoziły pasażerów na wspólny przystanek, na którym będzie można szybko i wygodnie przesiąść się do tramwaju. Dziś linie autobusowe kursują niejednokrotnie przez całe miasto, w dodatku dublując tramwaje - mówi dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Grzegorz Nita. Niemal pewne jest skrócenie po zakończeniu inwestycji linii nr 98, kursującej dziś z Nowego Józefowa na osiedle Janów przez Olechów (dwa ostatnie otrzymają za rok połączenie tramwajowe). Inne "tranzytowe" linie to 96 z Janowa na Teofilów czy 99 z Retkini na Radogoszcz. Wszystkie trzy są mutacjami dawnych linii pospiesznych, zlikwidowanych na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Bardziej przejrzyście i szybciej

Według szefa ZDiT nowy system ma być jasny, spójny i czytelny także dla użytkowników spoza Łodzi. - Plan będzie obejmował określenie wariantów przebiegu zarówno linii tramwajowych, jak i autobusowych w sposób, który zapewni ich kompatybilność. Będzie też zawierał projekt nowego systemu numeracji linii autobusowych i tramwajowych - zapowiada Nita, dodając, że miasto będzie odchodziło od oznaczania ich wariantami literowymi.

Z kolei przyspieszeniu pojazdów komunikacji miejskiej ma służyć obszarowy system sterowania ruchem. - Umożliwi on "zieloną falę" dla tramwajów. Kilka lat temu nie udało się wprowadzić jej na trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego właśnie dlatego, że projektowany system obejmował tylko jeden ciąg - tłumaczy prezydent Łodzi. Tym razem system złożony z kamer, kabli światłowodowych, sterowników i nadajników GPS w pojazdach ma objąć łącznie 234 skrzyżowania rozsiane po całym mieście.

Nie tylko tramwaj i autobus

Uzupełnieniem systemu lokalnego transportu zbiorowego ma być Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Na 1 listopada wyznaczono uruchomienie trasy Zgierz - Łódź Kaliska - Łódź Widzew przez Radogoszcz Zachód, Żabieniec, Chojny i Dąbrowę. - Będzie ona służyła nie tylko dojazdom z mniejszych ośrodków regionu do Łodzi, ale także poruszaniu się w granicach miasta - mówi Zdanowska. Inne uzupełnienie to system roweru publicznego z 1000 rowerów na 100 stacjach, na który przetargu wciąż jednak nie rozstrzygnięto.

- Przewidujemy ujęcie w planie transportowym parkingów typu Park&Ride i Bike&Ride. Projektowi będzie towarzyszyła szersza analiza polityki parkingowej - zapowiada Nita. Projekt dokumentu ma być gotowy jeszcze w tym roku, by następnie trafić do konsultacji społecznych z indywidualnymi mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Wprowadzanie zawartych w nim propozycji w życie rozpocznie się po zakończeniu wielkich inwestycji - pod koniec 2015 lub w 2016 r.

Częstotliwość? Na ile pozwolą finanse

Jednym z głównych mankamentów łódzkiej komunikacji miejskiej, na który wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na naszych łamach, jest niska i stale spadająca częstotliwość kursów. W ostatnich miesiącach sytuacja ta stała się impulsem do powstania inicjatywy "Oddajcie nam tramwaje" (trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, zakładającym przywrócenie częstotliwości z 2001 r.). Na pytanie o ten aspekt łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego Nita odpowiada wymijająco. - Plan ma także pokazać aspekt ekonomiczny - koszty funkcjonowania komunikacji. Siatka połączeń ma być racjonalna pod każdym względem, także ekonomicznym. Poza tym spójnego systemu transportowego nie można wprowadzać podczas przebudowy, w trakcie której teraz jesteśmy. Chodzi o optymalizację systemu po zakończeniu wielkiej inwestycji, w ramach posiadanych sił i środków - mówi dyrektor ZDiT.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kujawsko-pomorskie. Nie będzie likwidacji linii kolejowych

Komunikacja

Kujawsko-pomorskie. Nie będzie likwidacji linii kolejowych

Paweł Rydzyński 10 września 2014

Łódź. Kolejna zastępcza linia wahadłowa

Komunikacja

Łódź. Kolejna zastępcza linia wahadłowa

Roman Czubiński 02 września 2014

Łódź. Używane GT8N z Helsinek już w ruchu

Komunikacja

Łódź. Używane GT8N z Helsinek już w ruchu

Roman Czubiński 02 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5