Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Nowe przystanki dla ŁKA, ale nie na Zarzewie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-07-10 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Nowe przystanki dla ŁKA, ale nie na Zarzewie
Fot. Kasper FiszerJeden z przystanków wybudowanych w ramach perspektywy 2007-2013
Województwo łódzkie wybuduje kilka nowych przystanków dla kolei regionalnej i aglomeracyjnej. Wśród nich nie będzie jednak planowanego wcześniej przystanku Łódź Zarzew. Samorząd odkłada jego budowę w czasie w związku z przesunięciem terminu miejskiej inwestycji dotyczącej wiaduktów w ciągu ul. Przybyszewskiego.

Województwo łódzkie przygotowuje się do realizacji tzw. drugiego projektu przystankowego, który ma poprawić dostępność do kolei regionalnej i aglomeracyjnej. Tak samo jak w przypadku podobnego programu realizowanego w ramach poprzedniej perspektywy budżetowej UE, nowe perony będą obsługiwane głównie przez pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na naszych łamach szeroko opisywaliśmy już planowane w ramach tego przedsięwzięcia przystanki Łódź Radogoszcz Wschód i Łódź Retkinia.

Na terenie stolicy regionu powstać ma jeszcze jeden przystanek – Łódź Warszawska. – Zostanie on zlokalizowany w rejonie wiaduktu kolejowego przy ulicy o tej samej nazwie – mówi Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zatrzymają się tam więc pociągi kursujące po linii nr 16 na jej początkowym odcinku Łódź Widzew – Zgierz.

Powstanie mijanka, która zwiększy przepustowość

Na reaktywowanym w 2014 r. fragmencie pociągi zatrzymują się dziś trzykrotnie: na Stokach, na Marysinie i w Arturówku. Siatka przystankowa zostanie wzbogacona niemal dwukrotnie, bo poza przystankiem przy Warszawskiej wybudowany ma zostać także wspomniany peron Łódź Radogoszcz Wschód. Dodatkowo realizowane w ramach projektu przystankowego prace obejmą także istniejący przystanek Marysin.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma on zostać rozbudowany – powstanie tam tor mijankowy o długości ok. 600 m wraz z dodatkowym peronem. Obecnie cały 14-kilometrowy odcinek z Widzewa do Zgierza jest jednotorowy bez mijanek. – W pierwszym okresie uruchamiania linii nr 16 nie przewidywano wjazdu na ten odcinek pociągów PKP Intercity – tłumaczy przedstawiciel UMWŁ. Po rozpoczęciu ich kursowania niezbędne okazały się natomiast działania mające na celu poprawę przepustowości. – Ponadto mijanka umożliwi uruchomenie pociągów zarówno od strony Łodzi, jak i Zgierza o podobnej porze, co zapewni mieszkańcom dojazd na właściwe godziny do pracy czy szkół – dodaje Jacek Grabarski.

Zakres projektu zostanie zmniejszony

Najprawdopodobniej – przynajmniej na razie – nie powstanie natomiast przystanek Lódź Zarzew, który miał zostać otwarty pomiędzy stacją Łódź Widzew a przystankiem Łódź Dąbrowa na tzw. łódzkiej kolei obwodowej w ciągu łącznicy nr 540 Łódź Widzew – Łódź Chojny. Jak tłumaczy UMWŁ, jego budowa miała być skorelowana z miejską inwestycją obejmującą przebudowę wiaduktów drogowych w ul. Przybyszewskiego. – W związku z ostatnimi informacjami o jej odsunięciu przez miasto Łódź na dalsze lata bez wskazania szczegółowego terminu ich wykonania przystanek ten zostanie wyłączony z zakresu projektu etapu II, faza I – poinformował nas Jacek Grabarski.

Realizacja całego przedsięwzięcia ma zakończyć się do 2020 r. Program przystankowy ma być dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014–2020.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódzkie: Rower publiczny uzupełni ŁKA?

Komunikacja

Łódzkie: Rower publiczny uzupełni ŁKA?

Kasper Fiszer 04 maja 2017

Łódź: Kolej otworzy się na Retkinię

Komunikacja

Łódź: Kolej otworzy się na Retkinię

Kasper Fiszer 08 maja 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5