Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Nowe połączenie autobusowe, ale nie na przedmieścia

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
15-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
12-09-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Nowe połączenie autobusowe, ale nie na przedmieścia
fot. Mateusz War, lic. CC BY-SA 3.0
Choć wciąż nie znalazły finału zapowiedzi rozszerzenia łódzkiej sieci autobusowej o obszary peryferyjne, niedawno uzupełniono siatkę linii w dzielnicy Górna. Przedłużenie trasy 57 ma ułatwić mieszkańcom południowej części Łodzi dojazd do ważnego węzła znajdującego się na końcu słynnej Piotrkowskiej. W części relacji będzie też możliwy bezpośredni dojazd do ścisłego centrum.

Wciąż niezrealizowane zostały anonsowane kilka lat temu plany rozwoju siatki połączeń autobusowych na obszarach podmiejskich i peryferyjnych. Do dziś linia 66 nie została bowiem wydłużona z pętli Modrzew w kierunku Dobrej. Autobusy nie wjechały też w głąb osiedli, np. na Bałutach w rejonie ks. Brzóski. Nie oznacza to jednak, że samorząd nie wprowadził żadnych zmian polegających na rozbudowie siatki połączeń autobusowych.

Nowa trasa na początek roku szkolnego

Ostatnie rozszerzenie oferty połączeń autobusowych MPK-Łódź nastąpiło wraz z początkiem września tego roku. – Linia 57 została wydłużona w dni robocze na Chojny – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Podkreśla też, że jednocześnie przywrócona została 15-minutowa częstotliwość kursowania. Przypomnijmy jednak, że to takt wprowadzony w wyniku cięć w marcu 2020 r. według początkowych założeń tylko na czas pandemii.

Na razie nie ma mowy o ponownym uruchamianiu kursów co 12 minut (jak miało to miejsce w latach 2017 – 2020) czy co 10 minut (taka częstotliwość obowiązywała do 2017 r.). Udogodnieniem ma być zaś skierowanie linii z dotychczasowego krańca przy ul. Karpackiej ulicami Paderewskiego i Rzgowską do pętli przy dworcu Łódź-Chojny. Ma to przynieść poprawę skomunikowania osiedla Chojny z Górniakiem, a więc z rejonem dużego węzła komunikacyjnego przy pl. Niepodległości. Plac ten znajduje się na końcu Piotrkowskiej, kilka przystanków od przesiadkowego węzła Piotrkowska-Centrum.

Dodatkowe skomunikowanie z koleją

W weekendy autobusy będą natomiast kursować na swojej starej trasie. Choć pojawiło się nowe ułatwienie dla przesiadających się do pociągów w postaci skierowania kolejnej ważnej linii pod dworzec, będzie można zeń skorzystać jedynie pięć dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku bez przesiadek dojedziemy teraz także m.in. z Chojen do dużego centrum handlowego Galeria Łódzka w ścisłym centrum czy do Dworca Fabrycznego i na przystanek Łódź-Marysin znajdujący się na linii Łódź-Widzew – Zgierz.

Należy zauważyć, że linia 57 pozostaje jedną z nielicznych, które przebiegają przez centrum w osi z północy na południe. Większość dawnych tras została bowiem skrócona i pełnią dziś rolę dowozową do tramwajów, które w mniejszym stopniu utykają w korkach. Autobusy wydłużonej właśnie linii często kursują więc niepunktualnie, bo korzystają np. z zatłoczonej i wąskiej ul. Sienkiewicza.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5