Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-08-11 07:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim
Obecny stan terenu pod Urzędem Marszałkowskimfot. Kasper Fiszer
Długo oczekiwana przebudowa terenu przy przecięciu łódzkiej Trasy W-Z z ul. Piotrkowską rozpocznie się w ciągu najbliższego miesiąca. Zakończenie prac budowlanych jest planowane jeszcze w tym roku. Dotychczasowy nieuporządkowany parking pod Urzędem Marszałkowskim i sąsiednimi biurowcami ma zmienić się w enklawę zieleni, służącą rekreacji i spotkaniom.

Teren po północnej stronie al. Piłsudskiego między Piotrkowską a Sienkiewicza ulegnie gruntownej przebudowie. Zadanie wykonawcy to w pierwszej kolejności przygotowanie szczegółowego projektu w oparciu o koncepcję przedstawioną przez władze miasta. Według jej założeń istniejąca droga rowerowa z Polesia na Widzew ma zostać przebudowana na asfaltową. Nowością będzie bardzo duża ilość zieleni: drzewa i wysokie krzewy (wybrane gatunki to m. in. platany i bzy czarne) mają nie tylko odgradzać ruch rowerowy i pieszy od arterii drogowej, ale także zapewniać cień na parkingu i tworzyć atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu wolnego.

- Przestrzeń dla pieszych zostanie wzbogacona o ławki, stoliki i inne elementy małej architektury, tak by teren pod Urzędem Marszałkowskim mógł stać się miejscem spotkań. Aby uczynić tę przestrzeń bardziej przyjazną i bezpieczną dla pieszych, wymienimy i zamontujemy dodatkowe oświetlenie - deklaruje dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita.

Ponadto od strony ul. Sienkiewicza ma powstać niewielki tor ćwiczeniowy dla deskorolkarzy, a przy drodze rowerowej - samoobsługowa stacja obsługi rowerów i centralne elektroniczne liczydło rowerowe, podające wyniki zbiorcze dla wszystkich 9 urządzeń w całym mieście. Sam parking zostanie przesunięty bliżej ulicy i przebudowany tak, by wjazd na miejsca postojowe był łatwiejszy - ceną będzie jednak nieznaczne zmniejszenie ich liczby. - W bardzo bliskiej odległości (ok. 200 metrów) jest niewykorzystany obecnie parking między ul. Kilińskiego a Sienkiewicza. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ci kierowcy, dla których zabraknie miejsc pod UMWŁ, zostawiali samochody właśnie tam - uważa dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita.

- Proces wyłaniania wykonawcy trwał długo, ale nieraz warto czekać, jeśli pozwala to uzyskać znaczne oszczędności - tłumaczy prezydent Hanna Zdanowska. Początkowo Urząd Miasta zamierzał zlecić to zamówienie Mostom Łódź, wykonawcy zakończonej w ubiegłym roku przebudowy Trasy W-Z, z którą przewidziany do przebudowy teren sąsiaduje. Okazało się jednak, że cena zaproponowana przez firmę znacząco odbiegała od oczekiwań urzędników. Postanowiono więc rozpisać przetarg. Pierwsze postępowanie nie zakończyło się sukcesem, ale za drugim razem zainteresowanie firm okazało się duże. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Strabag, o przeszło 2 mln zł tańszą od kosztorysu zakładanego przez Urząd Miasta. Umowa została już podpisana. Wszystkie prace będą kosztowały ok. 2,5 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Trasa W-Z zmienia się także dla rowerzystów

Przestrzeń

Łódź: Trasa W-Z zmienia się także dla rowerzystów

Roman Czubiński 27 lutego 2016

Łódź: Podsumowanie pierwszych miesięcy Trasy W-Z

Komunikacja

Łódź: Podsumowanie pierwszych miesięcy Trasy W-Z

Roman Czubiński 15 lutego 2016

Łódź: Pierwsze trzy Swingi w ruchu liniowym

Komunikacja

Łódź: Pierwsze trzy Swingi w ruchu liniowym

Roman Czubiński 23 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5