Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź nie zorganizuje nocnej komunikacji do Zgierza i Ozorkowa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
28-01-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź nie zorganizuje nocnej komunikacji do Zgierza i Ozorkowa
fot. Kasper Fiszer
Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane zmiany na linii ozorkowskiej dotkną pasażerów komunikacji nocnej korzystających z dotychczasowych połączeń w kierunku Zgierza. Po raz pierwszy od prawie dwóch dekad z Łodzi do Ozorkowa nie będzie jeździł ani tramwaj, ani autobus – a przynajmniej żaden pojazd organizowany przez łódzki samorząd.

Od około dwóch dekad Łódź ze Zgierzem i Ozorkowem łączy komunikacja nocna. Po likwidacji w 2001 r. tramwajowej linii 101 Łódź – Zgierz zorganizowana została obsługiwana przez nieistniejącą już spółkę Międzygminna Komunikacja Tramwajowa linia mikrobusowa 45Bus, która potem została przekształcona w 46Bus funkcjonujące na wydłużonej trasie do Ozorkowa. Przedsiębiorstwo z czasem zaczęło wystawiać na to połączenie także tabor o większej pojemności.

Tramwajowe 46 było linią całodobową


W 2012 r., gdy rozpoczął się proces likwidacji MKT, a obsługę jej linii przejęło łódzkie MPK, do Ozorkowa zaczął dojeżdżać nocny tramwaj oznaczony symbolem 46. Jego trasa była jednak krótsza niż dziennego połączenia oznaczonego tym samym symbolem, bo rozpoczynała się nie na Stokach, a na łódzkim pl. Wolności. W 2018 r. nastąpiły kolejne zmiany: trasa tramwajowa z uwagi na jej zły stan techniczny została wyłączona z eksploatacji.

Wówczas wystartowała jednak linia autobusowa Z46, a komunikacja zastępcza funkcjonowała przez całą dobę. W grudniu 2021 r. trasa dziennej komunikacji zastępczej została skrócona do odcinka Zgierz – Ozorków, bo po przeszło trzech latach przerwy wznowiona została obsługa tramwajowej odnogi do pętli przy zgierskim pl. Kilińskiego. Nocą Z46 wciąż funkcjonuje jednak na swojej dotychczasowej trasie i dzięki skomunikowaniu z miejskim N2 zapewnia możliwość dojazdu do centrum Łodzi.

To już pewne: Łódź nie będzie organizować połączeń do Ozorkowa

Samorządy Zgierza i Ozorkowa, a także mniejszych gmin wiejskich o tych samych nazwach przygotowują się do przejęcia obsługi linii ozorkowskiej od łódzkiego MPK. Mają one utworzyć połączenie między Zgierzem a Ozorkowem, a według wstępnych założeń oznaczona jako 10 linia ma funkcjonować tylko w dzień. Jak potwierdził Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi, od lutego łódzki samorząd nie będzie już organizował połączenia podmiejskiego do Ozorkowa.

– Linię łączącą Ozorków ze Zgierzem organizować będą gminy – stwierdza nasz rozmówca. Ciekawym odpryskiem tych zmian będzie więc najprawdopodobniej wstrzymanie komunikacji nocnej pomiędzy Łodzią a Zgierzem i Ozorkowem.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5