Partner serwisu
Komunikacja

Łódź: Nie straciliśmy pieniędzy UE na opóźnione inwestycje tramwajowe

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
14-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Nie straciliśmy pieniędzy UE na opóźnione inwestycje tramwajowe
fot. UM Łódź
Łódzki samorząd zapewnia, że nie utracił środków unijnych przeznaczonych na realizację przedsięwzięć tramwajowych w poprzedniej perspektywie unijnej. Część zadań zakończyła się ze sporym opóźnieniem albo wciąż jest realizowana. Aneksy do umów dotyczą jednak nie zmniejszenia, a zwiększenia wysokości dotacji.

W zeszłym roku na listę tzw. operacji niefunkcjonujących wpisana została modernizacja linii tramwajowej z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego. Do końca grudnia 2023 r. nie zakończyły się bowiem prace objęte dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Będący instytucją zarządzającą RPO samorząd wojewódzki przesunął więc część środków na inne przedsięwzięcia miasta Łodzi. Nie było to przy tym jedyne opóźnione zadanie stolicy regionu realizowane przy wykorzystaniu funduszy UE.

Żaden aneks nie obniżył dotacji

Już w 2024 r. otwarte zostały bowiem remontowane ciągi tramwajowe Wojska Polskiego – Strykowska czy pl. Wolności – Legionów. Niektóre przedsięwzięcia wciąż się zaś toczą. W lutym Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego potwierdził, że w związku z opóźnieniem realizacji inwestycji wydał zgodę na przedłużenie terminu ich zakończenia. – Wiąże się to ze zmniejszeniem dofinansowania na przedmiotowe projekty i koniecznością wygospodarowania brakującej kwoty ze środków własnych beneficjenta – wskazał wówczas Wydział Prasowy UMWŁ.

Łódzki samorząd zapewnił nas natomiast, że do tej pory nie utracił żadnych pieniędzy przyznanych mu na realizację przedsięwzięć tramwajowych w ramach RPO 2014 – 2020. – W zakresie projektów strategicznych realizowanych przez ZIM nie było aneksów zmniejszających kwotę dofinansowania. Podobnie jest w przypadku projektu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi – mówi Małgorzata Loeffler, rzeczniczka prasowa Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi.

– Były jedynie aneksy zwiększające dofinansowanie na realizację projektu związanego z przebudową ul. Wojska Polskiego – podkreśliła nasza rozmówczyni. Z informacji przekazanych nam wcześniej przez UMWŁ wynika, że jeśli inwestycje nie zostaną zrealizowane w całości do 30 czerwca tego roku, konieczne będzie cofnięcie części dotacji proporcjonalnie do wielkości niewykonanych robót. Przynajmniej w części przypadków jest to scenariusz realny, ale dotychczas nie otrzymaliśmy od ZIM harmonogramu otwierania kolejnych odcinków sieci tramwajowej.

Zamknięta al. Włókniarzy

Pewne wydaje się już natomiast, że 1 lipca otwarta zostanie podmiejska linia do Konstantynowa. Aktualnie toczą się prace remontowe nie tylko na ul. Konstantynowskiej, ale i na al. Włókniarzy u zbiegu z Legionów. Mają one pozwolić na uruchomienie tymczasowego krańca w pobliżu nieczynnej pętli przy skrzyżowaniu Legionów z Zieloną. W związku z tym od 1 do 30 czerwca tramwaje linii 8 i 16 nie kursują na odcinku od węzła Łódź Kaliska do ul. Limanowskiego. W zamian za skierowane objazdem tramwaje uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź: W ciągu miesiąca tramwaje wrócą na Północną

Komunikacja

Łódź chce pieniędzy na rewitalizację zamiast na tramwaj

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Łódź: W ciągu miesiąca tramwaje wrócą na Północną

Komunikacja

Łódź chce pieniędzy na rewitalizację zamiast na tramwaj

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5