Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Muzeum z... makietą tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-01-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Muzeum z... makietą tramwaju
fot. Urząd Miasta Łodzi
Łódź: Muzeum z... makietą tramwaju
Łódź: Muzeum z... makietą tramwaju
W filii łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu powstaje makieta wagonu silnikowego Lilpop II. Będzie ona jednym z elementów przebudowanej ekspozycji. Założeniem jest jak najdokładniejsze odtworzenie wyglądu łódzkiej ulicy z okresu okupacji.

Makieta ma realistycznie odwzorowywać wygląd łódzkiego wagonu tramwajowego w czasie okupacji hitlerowskiej. Zarówno malowanie, jak i napisy eksploatacyjne oraz herb Litzmannstadt ze swastyką będą więc wykonane według wzoru z tego okresu. – Model będzie wykonany jako obiekt stacjonarny, posadowiony na profilach szynowych wtopionych w imitację bruku, czyli powierzchnię ulicy. Boczna, otwarta część podstawy będzie imitować nitowane podwozie wraz z odtworzonymi niezbędnymi detalami jak resory, maźnice, osłony i stopnie – zapowiada dyrektor Muzeum Jacek Wawrzynkiewicz. Jedyne odstępstwa będą dotyczyły dostosowania do zwiedzania wnętrza wagonu przez osoby niepełnosprawne – po jednej ze stron zostanie wykonany dodatkowy otwór w ścianie bocznej oraz prowadzące do niego pochylnie.

Wagony Lilpop II zostały zamówione przez Kolej Elektryczną Łódzką (ówczesną spółkę obsługującą tramwaje miejskie) w roku 1927. 56 dwuosiowych pojazdów dotarło do Łodzi w latach 1929-1930. Przez wiele lat, w tym również w okresie wojny i okupacji, były stałym elementem łódzkich ulic. Ostatnie z Lilpopów wycofano z eksploatacji w roku 1973, po dostawach nowych wagonów Konstal 102NaW i 803N. Łódzkie MPK dysponuje dziś jednym czynnym egzemplarzem Lilpopa II - odbudowanym w 1988 r. wagonem o numerze taborowym 48.

Wykonany przez Tomasza Stangla model wagonu będzie częścią wystawy imitującej łódzką ulicę z okresu okupacji. Prezentacja ówczesnych realiów życia codziennego będzie wstępem do przedstawienia losów poszczególnych więźniów hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu. To właśnie na miejscu jego dawnej siedziby mieści się dzisiejszy Oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Otwarcie zaaranżowanej na nowo wystawy zaplanowano na 18 lutego.

Filia MTN na Radogoszczu mieści się w dawnej fabryce Abbego przy ul. Zgierskiej. W czasie wojny okupant hitlerowski urządził tam więzienie przeznaczone dla Polaków. Do dowożenia więźniów często wykorzystywano właśnie tramwaje. 75 lat temu, w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., wycofujący się przed Armią Czerwoną Niemcy rozstrzelali i spalili żywcem ok. 1500 więźniów – z masakry uratowało się zaledwie kilka osób. Aby upamiętnić największą nazistowską zbrodnię wojenną popełnioną w końcowym okresie okupacji, ustanowiono tam Miejsce Pamięci Narodowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Niepewna przyszłość muzeum na Brusie

Komunikacja

Łódź: Niepewna przyszłość muzeum na Brusie

Kasper Fiszer 10 lutego 2018

Taszkent: Kolejowe muzeum, które żyje

Komunikacja

Taszkent: Kolejowe muzeum, które żyje

Kasper Fiszer 23 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5