Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Miasto wybuduje infrastrukturę przy planowanym przystanku kolejowym Zarzew

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
11-01-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Miasto wybuduje infrastrukturę przy planowanym przystanku kolejowym Zarzew
fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA w Łodzi
Miasto zapowiada budowę dojść do nieistniejących jeszcze peronów kolejowych z projektowanego nowego wiaduktu w ciągu ul. Przybyszewskiego. Plany integracji zadań miejskich i realizowanych przez PKP PLK mają doprowadzić do budowy przystanku kolejowego Łódź-Zarzew. Będzie to kolejny po czekających na otwarcie peronach na Bałutach i Polesiu nowy element pasażerskiej infrastruktury kolejowej na terenie Łodzi.

Budowa przystanku kolejowego Łódź-Zarzew na trasie tzw. kolei obwodowej planowana jest już od około dekady. Miał on powstać przy linii kolejowej nr 540 Łódź-Chojny – Łódź-Widzew w ramach tzw. projektu przystankowego realizowanego przez PKP PLK oraz samorząd województwa łódzkiego. Jego zakładana lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Przybyszewskiego wymuszała jednak koordynację prac kolejowych i miejskich (władze Łodzi chciały wyremontować przeprawę). Inwestycja miasta została jednak odłożona w czasie na kilka lat, co zamroziło przygotowania do budowy przystanku.

Miasto jednoznacznie za przystankiem. Wybuduje dojścia na perony

W grudniu zeszłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły, że zamierzają powrócić do koncepcji rozwoju łódzkiej sieci przystankowej, jeśli tylko uda się porozumieć z miastem. To zapowiedziało bowiem początek inwestycji dotyczącej wiaduktu na rok 2021 (ostatecznie obiekt ma zostać rozebrany, a w jego miejscu stanie nowa przeprawa nad torami). Teraz łódzki samorząd potwierdził zamiar integracji z koleją, poparł budowę peronów i wskazał na elementy własnego przedsięwzięcia, które mają zwiększyć atrakcyjność przystanku kolejowego Łódź-Zarzew (to wciąż nazwa robocza).

– Zaplanowaliśmy integrację komunikacji miejskiej i ruchu indywidualnego z planowaną stacją na Zarzewie – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi (w rzeczywistości kolej chce otworzyć tam jedynie przystanek, nie będzie pełnić on funkcji związanych z prowadzeniem ruchu pociągów). Na nowym wiadukcie wybudowane mają zostać przystanki autobusowe. Miasto zamierza stworzyć także dojścia prowadzące z tych przystanków na perony.

Coraz więcej przystanków kolejowych na terenie miasta

– Pod wiaduktem powstanie również parking dla samochodów – dodaje przedstawiciel ZDiT. Wszystko wskazuje więc na to, że plany obu instytucji, samorządu i zarządcy infrastruktury kolejowj, są zbieżne, a nowy przystanek ostatecznie zostanie wybudowany. Znacznie poprawi on dostęp do kolei nie tylko z osiedla Zarzew, ale i z części obszarów dzielnicy Górna. Połączenia tramwajowe i autobusowe są w niektórych przypadkach dogodniejsze niż do istniejących przystanków Pabianicka czy Dąbrowa.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Łodzi wciąż czekają na otwarcie trzech innych przystanków kolejowych – Radogoszcz Wschód i Warszawska na Bałutach oraz Retkinia przy dużym blokowisku o tej samej nazwie leżącym w dzielnicy Polesie. PKP PLK w grudniu poinformowały o opóźnieniu ich realizacji w związku z brakiem przyłączy energetycznych. Według aktualnych założeń pasażerowie będą mogi korzystać z przystanków od marca.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5