Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź ma już stajnię jednorożców. Będą i jednorożce

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
06-07-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Urząd Miasta w Łodzi zaprezentował dziś pięć prac w architektonicznym konkursie… „Rodzina Jednorożców”. Tak, dobrze przeczytaliście, chodzi o pomnik jednorożców, który stanie w centrum miasta. Urzędnicy właśnie zaprezentowali pięć projektów, z których zostanie wybrany ten zwycięski.

Historia jest nieskomplikowana. Przed dwoma laty w centrum Łodzi stanął nowy dworzec tramwajowy z charakterystyczną wiatą złożoną z kolorowych szyb. Dzięki cukierkowemu wyglądowi szybko zyskała przydomek „stajnia jednorożców”.

W niedawnym budżecie obywatelskim jednym z projektów, zgłoszonym nieco prześmiewczo, było postawienie w pobliżu pomnika baśniowych zwierząt. Projekt wygrał. W maju ogłoszono konkurs, a kilka dni temu zakwalifikowano pięć najlepszych prac do drugiego etapu. W sierpniu konkurs ma zostać rozstrzygnięty. Do końca listopada jednorożce mają stanąć na skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Mickiewicza. Początkowo na południowym rogu, docelowo na północnym.

Jak będą wyglądały jednorożce? Urzędnicy w dokumentacji przetargowej cytują pomysłodawców projektu. „Budowa pomnika/instalacji przedstawiającej rodzinę jednorożców (osobniki młode i dorosłe), w taki sposób, by możliwa była interakcja z rzeźbą - wchodzenie na nią, dotykanie jej, i zabawa dla dzieci i dorosłych. Kolor i materiały powinny nawiązywać do przystanku przesiadkowego Piotrkowska Centrum. Wielkość powinna być dostosowana do możliwości bezpiecznego wchodzenia na nią przez dzieci”.

Koszt całości, łącznie z budową i montażem, nie może przekroczyć 369 tys. zł. Pomnik powinien mieścić się w prostokącie 8 na 5 metrów i mieć najwyżej 6 metrów wysokości.

Awangardowe projekty, które wybrano do finałowego etapu… niespecjalnie przypominają jednorożce. To raczej kolorowe bryły lub instalacje, które mają symbolizować baśniowe stworzenia. To jednak jeden z wymogów konkursu. Architekt Miasta w nawiązaniu do trwającego właśnie w Łodzi Roku Awangardy, zalecił nawiązanie pomnikiem do twórczości dawnych łódzkich artystów, m.in. Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Poza tym od pomnika oczekuje się nie tylko walorów estetycznych, ale też użytkowych, tzn. żeby dawały możliwość zabawy.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5