Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź ma historyczny wagon 805Na

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-02-25 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź ma historyczny wagon 805Na
Wagon w czasie eksploatacji liniowejFot. Kasper Fiszer
Zbiory Zajezdni Muzealnej Brus powiększyły się w tym tygodniu o jeden wagon typu 805Na. Choć „osiemsetpiątki” wciąż są podstawowym rodzajem taboru eksploatowanym liniowo przez MPK, większość tramwajów przeszła różnego rodzaju modernizacje. Sytuacja łódzkiego muzealnictwa komunikacyjnego w Łodzi mimo to wciąż nie jest dobra – niedawno skasowano trzy autobusy przeznaczone wcześniej na cele historyczne.

Niedawno Klub Miłośników Starych Tramwajów zapowiadał, że w tym roku w Zajezdni Muzealnej Brus pojawią się kolejne pojazdy zabytkowe, w tym tramwaje zachowane w celach historycznych. Założenia stowarzyszenia, które opiekuje się dawną remizą Tramwajów Podmiejskich, zaczynają się właśnie spełniać. W miniony czwartek na Brus trafił wagon typu 805Na wyprodukowany w chorzowskim Konstalu najprawdopodobniej w roku 1979.

Wąskotorowa wersja wagonów 105Na wciąż stanowi trzon tramwajowego parku taborowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. W XXI w. udało się pozyskać stosunkowo niewiele wagonów fabrycznie nowych, a do tego – choć obecnie polityka w tym zakresie ulega wyraźnej zmianie – przez szereg lat spółka nie sprowadzała wagonów używanych z Zachodu. Tym niemniej w ruchu pozostały głównie 805Na po mniej lub bardziej gruntownych modernizacjach.

Pierwsza „osiemsetpiątka” w historii Brusa

Zrodziło to potrzebę zachowania egzemplarza w stanie bliskim fabrycznemu. Wagon nr tab. 2394 był dotychczas eksploatowany liniowo, oczywiście wprowadzano w nim więc pewne zmiany w stosunku do oryginału (np. przyciski indywidualnego otwierania drzwi), jednak ich zakres jest niewielki. Wagon jest pierwszym w historii egzemplarzem 805Na stacjonującym w zajezdni Brus.

W 2006 r. w historyczne kremowo-czerwone barwy przemalowane zostały dwa tworzące skład inne wagony tego samego typu – nr 1830 i 1831. Nigdy nie przeznaczono ich jednak na cele muzealne. Wykorzystywano je w regularnej eksploatacji liniowej tak jak każdy inny pojazd tego typu, a docelowo skład ma przejść modernizację dostosowującą go do współczesnych standardów. Przez dwanaście lat wielokrotnie uruchamiano go jednak do inscenizacji historycznych, przejazdów specjalnych itp.

Status pojazdu historycznego nie gwarantuje zachowania

Decyzja o zachowaniu „osiemsetpiątki” nie oznacza, że sytuacja muzealnictwa komunikacyjnego w Łodzi jest dobra. Ostatnie kasacje ikarusa 280.26, jelcza M11 i mercedesa O405N oraz sprzedaż ikarusa 280.70E pokazują, że nawet zakwalifikowanie pojazdu jako historyczny nie daje gwarancji jego ostatecznego zachowania. Nie jest pewna także przyszłość zajezdni Brus, w której od dwóch dni stacjonuje także wagon 2394. Miasto odsuwa bowiem w czasie plany przekształcenia obiektu w pełnoprawne muzeum, a jego opiekunowie z KMST przyznają, że na dłuższą metę ciężar organizacyjny, jaki wiąże się z prowadzeniem placówki, może być dla wolontariuszy zbyt duży. MPK równolegle utrzymuje muzeum zakładowe, ale nie gromadzi ono pojazdów, a jedynie pamiątki komunikacyjne i inne mniejsze eksponaty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Białystok kupi 18 mercedesów od EvoBusa?

Komunikacja

Białystok kupi 18 mercedesów od EvoBusa?

Jakub Dybalski 23 lutego 2018

MPK-Łódź zmodernizuje 7 składów 805Na

Komunikacja

MPK-Łódź zmodernizuje 7 składów 805Na

Kasper Fiszer 08 listopada 2017

Łódź: Pierwszy techniczny 805N

Komunikacja

Łódź: Pierwszy techniczny 805N

Roman Czubiński 26 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5