Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: ŁKA wkrótce także na przystanku Olechów Wschód?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-06-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: ŁKA wkrótce także na przystanku Olechów Wschód?
Fot. Kasper FiszerPeron Łódź Olechów Wschód
Czy z przystanku na Olechowie wkrótce będą mogli ponownie korzystać podróżni? Choć zarządca infrastruktury kolejowej zamierza przeprowadzić tam pewne prace, obecnie przy peronach Olechowa-Wschodu nie zatrzymuje się ani jeden pociąg. Urząd Marszałkowski rozważa skierowanie tam w przyszłości kursów ŁKA i zapowiada rozpoczęcie rozmów w tej sprawie z Urzędem Miasta Łodzi.

Niedawno informowaliśmy o remoncie prowadzonym na przystanku kolejowym Łódź Olechów Wschód. PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały tam prace obejmujące oświetlenie peronów, mimo że obecnie nie zatrzymuje się tam ani jeden pociąg. W ostatnich latach ruch pasażerski był tam śladowy i prowadzono go głównie w okresie zamknięcia dworca Łódź Fabryczna.

W przyszłym roku przystanek pozostanie nieobsługiwany

W niedalekiej przyszłości olechowskie perony – choć nieco odnowione – pozostaną nieużytkowane. – W rozkładzie jazdy pociągów 2018/2019 nie przewidujemy uruchomienia połączeń kursujących trasą przez Łódź Olechów – powiedział nam bowiem Dariusz Kulas z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Na pewno żaden kurs nie obsłuży Olechowa-Wschodu także w ramach bieżącego rocznego rozkładu jazdy.

Nie oznacza to jednak całkowitego braku perspektyw na wykorzystanie przystanku w ruchu pasażerskim. – Trasa przez Olechów jest brana pod uwagę w okresie perspektywicznym, ale wymaga to dokonania odpowiednich studiów i analiz – usłyszeliśmy od naszego rozmówcy. – W temacie tym prowadzone będą rozmowy z Miastem Łódź – dodaje przedstawiciel województwa.

Reaktywacja ruchu pasażerskiego na dalszym fragmencie linii obwodowej?

Oznacza to, że samorząd regionalny rozważa rozszerzenie siatki połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o kolejny odcinek niewykorzystywany dziś w ruchu liniowym. Olechowski przystanek leży bowiem przy linii nr 25 Łódź Kaliska – Dębica, która pomiędzy Łodzią-Chojnami a Gałkówkiem jest obecnie trasą wyłącznie towarową. Pociągi pasażerskie kierowane są częściowo równoległą linią nr 17, dzięki czemu obsługują m.in. ważną z uwagi na zapewnienie przesiadek stację Łódź Widzew. Ładunki transportowane są natomiast do dużej stacji Łódź Olechów leżącej na trasie tzw. linii obwodowej, na terenie której zlokalizowany jest przystanek Olechów Wschód.

Jak opisywaliśmy na łamach „Rynku Kolejowego”, obecnie trwa remont łącznicy nr 541 biegnącej pomiędzy stacją na Olechowie a Łodzią-Widzewem. Stworzy to nowe możliwości kształtowania relacji pociągów obsługujących Olechów Wschód. Przystanek będzie bowiem leżał na trasie będącej nie tylko objazdem dla widzewskiej stacji, lecz także stanowiącej potencjalny ciąg dowozowy do tamtejszego węzła. Na razie nie wiemy jednak, jak mogłaby kształtować się oferta przewozowa stworzona przez samorządy szczebla regionalnego i miejskiego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKM Tychy z jedną ofertą na mikrobusy

Komunikacja

PKM Tychy z jedną ofertą na mikrobusy

Jakub Dybalski 28 czerwca 2018

Pabianice: Remont tramwaju zagrożony?

Felietony i komentarze

Pabianice: Remont tramwaju zagrożony?

Kasper Fiszer 28 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5