Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Likwidacja kolejnej linii podmiejskiej – do Borowej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-11-23 11:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Likwidacja kolejnej linii podmiejskiej – do Borowej
fot. Damianwiszowaty12, lic. CC BY-SA 3.0Wjazd do Borowej
Z Łodzi nie dojedziemy już podmiejskim busem do Borowej w gminie Koluszki. Prywatny przewoźnik Kasz-Bus wstrzymał kursy na trasie, na której przed rokiem funkcjonowało aż 19 par kursów dziennie. Oznacza to problemy transportowe dla mieszkańców kolejnych podłódzkich miejscowości.

Problemy komunikacji podmiejskiej w aglomeracji łódzkiej były już szeroko opisywane na łamach naszego portalu. W cieniu impasu w sprawie niezbędnego remontu linii tramwajowych do Ozorkowa i Pabianic z transportowej mapy regionu znikają jednak także kolejne połączenia autobusowe realizowane przez podmioty prywatne, które często dla mieszkańców mniejszych miejscowości są jedyną dostępną formą transportu zbiorowego. W październiku informowaliśmy o rezygnacji z utrzymywania połączenia Łódź – Brzeziny przez PKS Łódź, ale na tym cięcia w rozkładach jazdy się nie zakończyły.

Prywatna spółka nie może utrzymywać linii trwale przynoszącej straty

Wraz z początkiem listopada zlikwidowana została bowiem prywatna linia z Łodzi przez Justynów do Borowej – niewielkiej wsi w powiecie łódzkim wschodnim. Połączenie w ostatnim okresie jego funkcjonowania obsługiwane było przez firmę Kasz-Bus z Dmosina w powiecie brzezińskim. Wcześniej na tej samej trasie kursowały autobusy Kris-Touru z Tuszyna, który z kolei zastąpił przedsiębiorstwo Edmar.

Jak informuje na łamach swojej strony internetowej Kasz-Bus, linia była nierentowna. Na profilu przewoźnika na Facebooku zamieszczono informację, że jest to stan trwały. – Borowa od samego początku nie była rentowną linią, nawet kiedy byli tzw działkowicze [w okolicach przystanku końcowego położone są działki wypoczynkowe – dop. kf]. Nie możemy w nieskończoność dokładać – tłumaczy spółka w odpowiedzi na pytania pasażerów.

Kasz-Bus prowadził przewozy krócej niż rok

Likwidacja połączenia jest o tyle istotna, że oznacza całkowite zniknięcie z mapy komunikacyjnej kolejnej trasy, na której jeszcze niedawno oferowano podróżnym wysoką częstotliwość kursowania. Na początku 2017 r. Kris Tour ABC oferował swoim podróżnym aż 19 kursów w dni robocze, a komunikacja była utrzymywana we wszystkie dni tygodnia (w soboty uruchamiano osiem par kursów, w niedziele – siedem). Kasz-Bus przejął linię niecały rok temu – 22 grudnia 2017 r.

Likwidowanie linii podmiejskich, które są kluczowe dla zapewnienia komunikacji ze stolicą aglomeracji, wpisuje się w ogólnopolski trend zmniejszania się skali funkcjonowania komunikacji autobusowej na obszarach pozamiejskich. Przedstawiciele branży upatrują źródeł problemów m.in. w systemie funkcjonowania ulg ustawowych. Większość połączeń funkcjonuje bez wsparcia samorządów lokalnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Coś się ruszyło. Znacznie mniej ofiar wypadków

Przestrzeń

Warszawa. Coś się ruszyło. Znacznie mniej ofiar wypadków

Jakub Dybalski 23 listopada 2018

Łódź: DDR wokół Ronda Solidarności oddane do użytku

Mobilność

Łódź: DDR wokół Ronda Solidarności oddane do użytku

Roman Czubiński 23 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5