Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-02-08 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną
fot. Kasper FiszerAutobus zastępczy Z45 w Łodzi
Od niecałego tygodnia tramwajem nie dojedziemy w nocy nie tylko do Ozorkowa, ale także na łódzki Radogoszcz. Zniknęło też bezpośrednie połączenie nocne z centrum Łodzi w kierunku Zgierza. Kursy Z46 są natomiast skomunikowane z miejskim N2.

Dość niespodziewaną konsekwencją zawieszenia tramwajowej linii 46 z Łodzi do Ozorkowa jest ograniczenie oferty komunikacji nocnej wewnątrz miasta. Podmiejskie połączenie funkcjonowało bowiem przez całą dobę, zapewniając tym samym możliwość dojazdu nie tylko do sąsiednich miejscowości, ale także do osiedli leżących na północy Łodzi. Pomiędzy północą a czwartą rano kursy realizowane były na krótszej niż w dzień trasie plac Wolności – Ozorków, ale łódzki kraniec znajdował się na terenie Śródmieścia.

46 nie było zsynchronizowane z innymi liniami nocnymi oznaczonymi symbolami od N1 do N9 i nie docierało na punkt przesiadkowy u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej. Zapewniało natomiast obsługę komunikacyjną ulic, po których nie kursowały pojazdy żadnej z pozostałych tras: Nowomiejskiej i – częściowo – Zgierskiej. Autobusy N2 i N5A/N5B kierowane są ulicami równoległymi: Zachodnią i Łagiewnicką.

Przesiadka związana jest z porozumieniami międzygminnymi

Nocny tramwaj został co prawda zastąpniony autobusem, ale trasa Z46 rozpoczyna się na pętli Radogoszcz Wschód niedaleko granicy Łodzi i Zgierza. Nie ma więc także bezpośredniego dojazdu do Ozorkowa z centrum Łodzi. Wprowadzono natomiast skomunikowanie z przecinającą całe miasto linią N2, której trasa kończy się na Radogoszczu. Organizator komunikacji nie zdecydował się przy tym na połączenie tras N2 i Z46, aby nie było konieczności dokonywania przesiadki.

– Wydłużenie linii N2 nie zastąpiłoby nocnych połączeń, wystąpiłaby konieczność zmian porozumień z gminami – tłumaczy Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Na przesiadkę na Radogoszczu zaplanowano ok. 5 minut. Rozkładowy czas przejazdu nocą nie różni się od planowego czasu podróży autobusem dziennym.

Z45 i Z46 nie znikną za kilka miesięcy

W łódzkiej prasie regionalnej pojawiały się obawy, że autobusy linii Z45 i Z46 będą kursować tylko przez kilka miesięcy, po czym linie zastępcze zostaną zlikwidowane, a podróżni będą musieli szukać środków transportu na własną rękę. Przedstawiciel ZDiT rozwiewa jednak te wątpliwości. –
Na pewno komunikacja autobusowa pozostanie utrzymana – zapewnia nasz rozmówca.

Tomasz Andrzejewski przypomina też, że wraz z wprowadzeniem linii zastępczych przeniesiona w głąb Łodzi została strefa taryfowa. Bilety podmiejskie obowiązują obecnie do przystanku Zgierska – Brzoskwiniowa, gdzie zaimprowizowano centrum przesiadkowe, a nie do Helenówka, gdzie przebiega rzeczywista granica pomiędzy Łodzią a Zgierzem. – Zmianę tę wprowadziliśmy, aby pasażerowie dopiero po przesiadce kasowali bilet i nie tracili czasu ważności podczas przesiadki – podkreśla rzecznik prasowy ZDiT. Należy jednak wskazać, że czasowe bilety jednorazowe ważne są bez dodatkowych ograniczeń w obu strefach taryfowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz rozpoczyna remont trasy 45

Komunikacja

Zgierz rozpoczyna remont trasy 45

Kasper Fiszer 06 lutego 2018

Ozorków: Tramwaj ruszy po dokonaniu drobniejszych napraw?

Komunikacja

Ozorków: Tramwaj ruszy po dokonaniu drobniejszych napraw?

Kasper Fiszer 05 lutego 2018

Ozorków: Mści się brak organizatora regionalnego

Felietony i komentarze

Ozorków: Mści się brak organizatora regionalnego

Kasper Fiszer 04 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5