Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Legionów na początku metamorfozy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Legionów na początku metamorfozy
fot. UMŁ
Przebudowa ul. Legionów i Cmentarnej nabiera tempa, na razie na etapie prac przy instalacjach podziemnych. Termin zakończenia w ostatnim kwartale nie jest zagrożony. Wkrótce tramwaje mają też powrócić na ul. Gdańską, gdzie będą kończyły bieg na tymczasowym zjeździe międzytorowym przed skrzyżowaniem z modernizowaną ulicą – informuje łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich.

Przebudowa ul. Legionów rozpoczęła się 5 grudnia ubiegłego roku. Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich, po ponad dwóch miesiącach od wbicia pierwszej łopaty inwestycja wykroczyła poza etap prac czysto rozbiórkowych. Od strony ul. Żeligowskiego i Cmentarnej wykonano prace przygotowawcze pod fundamentowanie słupów trakcyjnych. Zabezpieczono też infrastrukturę energetyczną.

ZDiT: Wkrótce tramwaje wrócą na Gdańską

Większość uwagi wykonawcy pochłaniają jednak teraz prace przy instalacjach podziemnych. – Obecnie na placu budowy są głównie geodeci i ekipa od robót przy sieciach wodno-kanalizacyjnych i teletechnicznych. Trwa ewidencjonowanie infrastruktury. W tym tygodniu zobaczymy robotników przy pracach gazowniczych w ulicy Gdańskiej – zapowiada ZIM.

Wartą 116,6 mln zł inwestycję wykonuje konsorcjum Balzola Polska i Lantania. Większość kosztów pokrywa dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Przebudowa Legionów i Cmentarnej jest jednym z ostatnich rozpoczętych przedsięwzięć wchodzących w skład obszarowej rewitalizacji Łodzi.

Rozpoczęcie prac wymusiło wstrzymanie ruchu tramwajowego nie tylko na Legionów, ale również na wspomnianej Gdańskiej. Przed grudniem władze Łodzi zapowiadały zamontowanie w pobliżu skrzyżowania Gdańska – Legionów zjazdu międzytorowego, dzięki którym Gdańską można byłoby obsługiwać wagonami dwukierunkowymi, unikając wyłączenia z ruchu kolejnego fragmentu łódzkiej sieci. Niestety, na razie do tego nie doszło. Przyczynę wyjaśnił niedawno na naszych łamach wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Maciej Sobieraj: – Zakład Torów i Sieci MPK otrzymał poważne zadanie wyprodukowania 90 rozjazdów dla modernizacji zajezdni Chocianowice. Wobec przeciągających się procedur w Urzędzie Zamówień Publicznych nakładka na Gdańskiej została przesunięta w czasie. W tej chwili jest w trakcie produkcji – poinformował. Zjazd ma zostać wykonany „w najszybszym możliwym terminie”, a tramwaje powinny wrócić na Gdańską tuż potem.

Co z dalszymi odcinkami?

Ulica Legionów między placem Wolności a Żeligowskiego wraz z Cmentarną od Legionów do Ogrodowej mają zostać oddane do użytku w październiku bieżącego roku. Zaniedbane do tej pory ulice zyskają nowe oblicze. Oprócz wymiany nawierzchni torowiska i jezdni mieszkańcy obu ulic zyskają szersze chodniki oraz dużą ilość nowej zieleni (drzewa, krzewy oraz inne rośliny zostaną wyposażone w automatyczny system nawadniania). Nowe będzie oświetlenie oraz meble miejskie. W miejscu skweru Komitetu Obrony Robotników (przy skrzyżowaniu Legionów – Cmentarna) powstanie nowy plac z fontanną. Trwa także przebudowa pobliskiej ul. Mielczarskiego oraz kilku miejskich kamienic w sąsiedztwie.

Niestety, nie toczą się na razie nawet prace przygotowawcze do remontu dalszego ciągu linii tramwajowej w ul. Legionów (ok. 700-metrowy odcinek Żeligowskiego – Zielona) ani w Cmentarnej (ok. 1 km torowiska na Ogrodowej do pętli Koziny). Oba fragmenty sieci są wyłączone z ruchu od listopada 2019 r. – przyczyną ich zawieszenia był zły stan techniczny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Nowa ulica z nowym wykonawcą

Przestrzeń

Łódź: Nowa ulica z nowym wykonawcą

Roman Czubiński 29 maja 2023

Tramwaje Śląskie z dofinansowaniem na już jeżdżące tramwaje

Prawo & Finanse

Łódź: Jedna trzecia Moderusów już na stanie

Komunikacja

Łódź: Jedna trzecia Moderusów już na stanie

Roman Czubiński 14 maja 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Nowa ulica z nowym wykonawcą

Przestrzeń

Łódź: Nowa ulica z nowym wykonawcą

Roman Czubiński 29 maja 2023

Tramwaje Śląskie z dofinansowaniem na już jeżdżące tramwaje

Prawo & Finanse

Łódź: Jedna trzecia Moderusów już na stanie

Komunikacja

Łódź: Jedna trzecia Moderusów już na stanie

Roman Czubiński 14 maja 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5