Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Lada dzień przetarg na nowe przystanki kolejowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-01-12 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Lada dzień przetarg na nowe przystanki kolejowe
Fot. Kasper FiszerPrzystanek Łódź Radogoszcz Zachód wybudowany w poprzedniej perspektywie finansowej UE
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego kontynuuje rozpoczęty w poprzedniej perspektywie budżetowej UE proces rozszerzania siatki przystanków kolejowych na terenie województwa. W samej Łodzi powstaną trzy nowe przystanki: Retkinia, Warszawska i Radogoszcz Wschód. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na realizację tej inwestycji, która obejmie także budowę jednej mijanki i przebudowę trzech istniejących przystanków.

Niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił przetarg na przygotowanie studium wykonalności części tzw. projektu przystankowego obejmującej teren poza samą Łodzią. W jego ramach zmodernizowany zostanie dworzec w Zduńskiej Woli i przebudowane będzie kilka istniejących przystanków, powstanie też jeden nowy. Niezależnie od tego trwają bardziej zaawansowane przygotowania do realizacji części dotyczącej obszaru stolicy województwa.

Trwa pozyskiwanie decyzji środowiskowej na mijankę Marysin

– Zakończyły się prace nad studium wykonalności i programem funkcjonalno-użytkowym. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dokumentację przygotowała firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Obecnie trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej na mijankę w rejonie przystanku Łódź Marysin – relacjonuje Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ.

– Realizatorem projektu będzie PKP PLK i lada dzień należy oczekiwać ogłoszenia przetargu w tej sprawie – dodaje przedstawiciel samorządu. Realizacja zadania powinna zakończyć się do roku 2020. Szacowana wartość projektu wyniesie ok. 27 mln zł, z tego 23 mln pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Trzy nowe przystanki w Łodzi są już pewne

Ta kwota pozwoli na budowę trzech nowych przystanków: Łódź Warszawska i Łódź Radogoszcz Wschód na linii nr 16 pomiędzy Zgierzem a Łodzią Widzewem oraz Łódź Retkinia na linii nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Lublinkiem. Przebudowane mają zostać natomiast wszystkie istniejące przystanki na trasie Łódź Widzew – Zgierz. Na Marysinie powstanie opisywana już wcześniej mijanka. Inwestycja ma pozwolić na zwiększenie roli Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w obsłudze samej Łodzi. 

Trzy kolejne nowe przystanki w regionie

UMWŁ przypomina, że oferty w przetargu na dokumentację techniczną dotyczącą części pozałódzkiej można składać do 25 stycznia. W ramach zadania „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” powstać ma nowy przystanek w Pabianicach w rejonie przejazdu przez ul. Lutomierską. Ma on być odpowiedzią na rozwój podłódzkiego miasta.

Na początku stycznia Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił natomiast, że zamierza wybudować kolejne dwa nowe przystanki, tym razem w południowej części regionu. Perony Tomaszów Mazowiecki Ludwików i Kamień Opoczyński powstaną podczas elektryfikacji linii nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Niedawno samorząd podpisał umowę na przygotowanie dokumentacji technicznej inwestycji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5