Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Koreferat ŁTM wciąż nie powstaje

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-10-25 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Koreferat ŁTM wciąż nie powstaje
Tramwaj linii Konstantynów – ŁódźFot. Kasper Fiszer
Urząd Miasta Łodzi bada, jaki miałby być zakres koreferatu do studium wykonalności inwestycji pod nazwą Łódzki Tramwaj Metropolitalny. Działania, które miały uratować sieć tramwajowych linii podmiejskich, utknęły więc znów w martwym punkcie. Opóźnienie względem wstępnych założeń wynosi już rok.

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o praktycznym zaprzestaniu działań na rzecz wspólnej inwestycji wszystkich gmin eksploatujących tramwajowe linie podmiejskie rozchodzące się promieniście z Łodzi. Poszczególne samorządy, a przynajmniej ich część, rozpoczęły starania o pozyskanie środków na remont swojej infrastruktury niezależnie od pozostałych jednostek. Wszystko wskazuje więc na to, że zainteresowani nie liczą już na powodzenie projektu koordynowanego przez miasto Łódź.

Nie wiadomo, jaki miałby być zakres merytoryczny dokumentu

Łódzki Tramwaj Metropolitalny, bo tak nazywać miało się przedsięwzięcie obejmujące cały obszar aglomeracji łódzkiej, wydaje się więc obecnie jedynie koncepcją, która nigdy nie doczeka się fazy realizacji. W sierpniu Urząd Miasta Łodzi zapowiedział co prawda, że prace nad niezbędnym uzupełnieniem dokumentacji projektowej zostaną wznowione, ale nie stało się to do dziś. Nie został nawet ogłoszony przetarg, który wyłoniłby wykonawcę koreferatu do częściowo zdezaktualizowanego studium wykonalności, które powstało w ramach poprzedniej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. .

– W związku z otrzymaniem przez Pabianice dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego [na remont linii 41] trwają obecnie analizy, czy będzie konieczna zmiana zakresu koreferatu i w jakim stopniu zmiany te miałyby nastąpić – tłumaczy Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskiej UMŁ. Wspomniane dofinansowanie dotyczy także gminy Ksawerów. Oba samorządy początkowo uczestniczyły w porozumieniu gmin, w oparciu o które procedowany był projekt ŁTM.

Inwestycja podmiejska zakończy się fiaskiem już drugi raz?

Przypomnijmy, że według pierwotnych ustaleń koreferat miał być gotowy do końca poprzedniego roku kalendarzowego. Seria opóźnień, która może doprowadzić do ostatecznego fiaska koncepcji, to zła informacja przede wszystkim dla Ozorkowa i Lutomierska. W przypadku tego pierwszego remont trasy i tak uzależniony jest od współpracy kilku gmin, a wypracowanie nowego kompromisu może okazać się bardzo trudne. Lutomiersk natomiast może nie udźwignąć ciężaru finansowego inwestycji. Tymczasem potrzeba remontu jest tam bardzo pilna – mimo niedawnego wznowienia ruchu stan techniczny linii pozostaje zły.

Warto w tym miejscu podkreślić, że projekt Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego to efekt m.in. odstąpienia od realizacji drugiego etapu działań skupionych pod nazwą Łódzki Tramwaj Regionalny. W ich ramach wyremontowany został wewnątrzłódzki ciąg Chocianowice – Helenówek, który miał być przedłużony z jednej strony do Pabianic, a z drugiej – do Zgierza i, być może, Ozorkowa. Również wówczas, w ramach perspektywy budżetowej UE 2007 – 2013, nie udało się jednak przeprowadzić założonych prac.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lutomiersk: Stan linii nie pogorszył się

Komunikacja

Lutomiersk: Stan linii nie pogorszył się

Kasper Fiszer 19 października 2017

Lutomiersk: Ruch tramwajowy został wznowiony

Komunikacja

Lutomiersk: Ruch tramwajowy został wznowiony

Kasper Fiszer 10 października 2017

Łódź: Praktyczny koniec wizji tramwaju metropolitalnego

Komunikacja

Łódź: Praktyczny koniec wizji tramwaju metropolitalnego

Kasper Fiszer 09 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5