Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź. Konsultacje w sprawie estakady to fikcja?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-04-2015
Ostatnia modyfikacja:
03-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź. Konsultacje w sprawie estakady to fikcja?
źródło: SkyScraper CityWizualizacja estakady
– Oczekujemy poważnego traktowania mieszkańców przez władze miasta – tak łódzka fundacja „Normalne Miasto – Fenomen” zajmująca się m.in. zrównoważonym transportem komentuje sposób, w jaki Urząd Miasta zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie przebudowy tzw. Skrzyżowania Marszałków (al. Piłsudskiego – al. Śmigłego-Rydza). W ocenie społeczników warunki stworzone przez magistrat nie sprzyjają rozważeniu wszystkich argumentów w tej sprawie i podjęciu przez łodzian racjonalnej decyzji.

O ogłoszonych przez miasto konsultacjach pisaliśmy niedawno. Zwróciliśmy uwagę m.in. na wiele niewiadomych związanych z konsultacjami (sposób prowadzenia zapowiadanej przez magistrat „akcji informacyjnej”, skład grona ekspertów biorących udział w debacie, sposób sformułowania pytań w sondażu). Zauważyliśmy też w budowanej przez urzędników narracji przechylenie w stronę podkreślania korzyści dla transportu indywidualnego kosztem ewentualnych zysków dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Lista zarzutów „Fenomenu” jest dłuższa. Otwiera ją brak udostępnienia rzetelnych danych. – Jak mam wypowiedzieć się w konsultacjach, świadomie i odpowiedzialnie odpowiedzieć na pytanie o formę przebudowy skrzyżowania Marszałków? Do tej pory Urząd Miasta Łodzi nie przedstawił żadnych materiałów pozwalających wyrobić sobie jakiekolwiek zdanie na temat tej inwestycji. Nie ma opublikowanych żadnych dokumentów, analiz, wizualizacji, nikt z urzędu nie podaje pełnych kosztów tej przebudowy (także kosztów społecznych!) – pisze w komentarzu na stronie fundacji członek jej zarządu Katarzyna Mikołajczyk. W ocenie autorki stoi to w sprzeczności z lokalnym regulaminem konsultacji społecznych.

Fundacja krytykuje też przyjęty harmonogram konsultacji. Proces, na który złożą się m.in. spotkania z mieszkańcami i badanie sondażowe opinii publicznej, będzie trwał od 20 do 29 kwietnia, tymczasem debatę ekspertów zaplanowano dopiero na 27 dzień tego miesiąca po południu. – Zatem – jako zainteresowana mieszkanka – dostanę niespełna 48 h na „przetrawienie" tego co usłyszę i świadome zdecydowanie jak powinny zostać wydane pieniądze z moich podatków – komentuje K. Mikołajczyk.

Przypomnijmy: mieszkańcy otrzymają w konsultacjach wybór między budową na skrzyżowaniu estakady na osi Wschód-Zachód a pozostawieniem dotychczasowego układu komunikacyjnego. Zwolennicy inwestycji twierdzą, że skróci ona czas dojazdu do przyszłego węzła na autostradzie A1 i pozwoli zlikwidować tworzące się na skrzyżowaniu korki. Przeciwnicy twierdzą, że po otwarciu przechodzącego przez węzeł odcinka autostrady ruch tranzytowy przez miasto spadnie na tyle, że budowa wiaduktu nie będzie potrzebna. Podkreślają też negatywny wpływ budowli na warunki życia mieszkańców okolicy, wartość pobliskich działek inwestycyjnych oraz politykę transportową miasta (wprowadzenie silnego strumienia ruchu samochodowego do centrum). Szacowany koszt budowy estakady to ok. 70 mln zł.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5