Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Koniec z parkowaniem na woonerfie. Restauratorzy wolą ogródki

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-05-01 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Koniec z parkowaniem na woonerfie. Restauratorzy wolą ogródki
fot. Paweł AugustyniakWoonerf 6 Sierpnia - jeszcze z miejscami parkingowymi
Na odcinku ul. 6 Sierpnia przebudowanym na podwórzec miejski zlikwidowano dotychczasowe miejsca parkingowe dla samochodów. Co ważne, inicjatywa w tej sprawie wyszła nie od aktywistów miejskich ani Urzędu Miasta, lecz od właścicieli położonych przy ulicy lokali gastronomicznych. Zwolniona w ten sposób powierzchnia zostanie przeznaczona prawdopodobnie na ogródki letnie.

Menedżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa nazywa wprowadzoną niedawno zmianę powrotem do normalności. – Samochody nie były w tej przestrzeni niezbędne. Od dawna pojawiały się głosy, że parkowanie na ul. 6 Sierpnia nie jest elementem koniecznym. Z inicjatywą zmian wyszli przedsiębiorcy, ale z podobnego założenia wyszli też mieszkańcy – twierdzi. Według urzędnika o tym, że przestrzeń przeznaczona do tej pory na parking powinna służyć do innych celów, na przykład do stawiania ogródków gastronomicznych, zdecydowali zgodnie wszyscy funkcjonujący tu przedsiębiorcy. Miejsca opłacone przez nich i przeznaczone do klientów zostały przeniesione na działkę sąsiadującą z podwórcem.

Prawie 4 lata istnienia woonerfu pokazały, że obawy niektórych restauratorów przez spadkiem obrotów, wywołanym utrudnieniami w dojeździe samochodem, nie sprawdziły się. Przebudowany, krótki odcinek między al. Kościuszki a ul. Piotrkowską jest odwiedzany przez łodzian i turystów o wiele częściej, niż przed zmianą aranżacji. – W efekcie przestrzeń na ogródki jest potrzebna wszystkim. Z apelem o likwidację miejsc parkingowych zwrócili się do nas także ci przedsiębiorcy, którzy 4 lata temu chcieli ich zachowania w większej liczbie – twierdzi Kurzawa.

Jak przypomina, co do zasady woonerfy mają być przestrzenią komunikacyjną, ale priorytet korzystania z nich mają mieć piesi i rowerzyści. Parkingów zaś w okolicy nie brakuje. – Będzie to przestrzeń przeznaczona w jeszcze większym, niż dotąd, stopniu dla pieszych. Przechodnie mają czuć się w niej dobrze i miło spędzać czas bez towarzystwa samochodów za plecami - argumentuje.

Na przebudowanym na podwórzec fragmencie ul. 6 Sierpnia nadal jest oczywiście możliwe zatrzymanie pojazdu w celu dostawy. Podobnie jak na Piotrkowskiej, samochody będą mogły zatrzymywać się na pół godziny między 6 do 11. Będzie to parking tymczasowy w wyznaczonej strefie od strony al. Kościuszki.

Jak podkreśla naczelnik Straży Miejskiej Marek Marusik, każda zmiana organizacji ruchu wymaga czasu dla kierowców. – Przez jakiś czas kierowcy, którzy do tej pory tu przyjeżdżali i parkowali, będą musieli się przyzwyczaić, że miejsc bezpośrednio pod lokalami już nie ma. W pierwszym okresie będziemy tylko pouczali i informowali – zapowiada. Okres ten nie będzie jednak trwał długo. Minimalna wysokość mandatu za parkowanie w niedozwolonym odtąd miejscu będzie wynosiła 100 zł, kierowca otrzyma także 1 punkt karny.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rowerowe miasto jest przyjazne niepełnosprawnym?

Przestrzeń

Rowerowe miasto jest przyjazne niepełnosprawnym?

Jakub Dybalski 15 stycznia 2018

Łódź: Składowa i Knychalskiego – przebudowa na finiszu

Przestrzeń

Łódź: Składowa i Knychalskiego – przebudowa na finiszu

Roman Czubiński 14 listopada 2017

Autobus najlepszym przyjacielem pieszego. Przykład z Lublany

Przestrzeń

Autobus najlepszym przyjacielem pieszego. Przykład z Lublany

Artur Zawadzki 01 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5