Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Kolejowy bilet samorządowy w komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-04-09 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Kolejowy bilet samorządowy w komunikacji miejskiej
Autobus w ŁodziFot. Kasper Fiszer
W łódzkich tramwajach i autobusach od kilku dni honorowany jest kolejowy Wspólny Bilet Samorządowy. Oferta może okazać się atrakcyjna dla mieszkających relatywnie blisko Łodzi, którzy chcieliby w ciągu jednego dnia dojechać do niej, załatwić kilka spraw i wrócić do swojej miejscowości. W skali kraju grono jej potencjalnych odbiorców wciąż jest jednak bardzo ograniczone.

W zeszłym roku dużo emocji wzbudziła kwestia zasięgu obowiązywania Wspólnego Biletu Samorządowego. To oferta stworzona przez Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych, do którego należy szereg spółek kolejowych będących własnością poszczególnych województw (Koleje Mazowieckie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie), Warszawska Kolej Dojazdowa, Arriva RP, SKM Warszawa i SKPL Cargo. Na podstawie WBS podróżować można pociągami każdego z wymienionych podmiotów z wyjątkiem dwóch ostatnich.

Bilet ważny w tramwajach i autobusach na obszarze miasta

Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny dobę. Wątpliwości budziła kwestia praktycznej możliwości jego wykorzystania, bo kursy podmiotów honorujących ofertę nie tworzą jednolitej, spójnej sieci. Połączenia na styku regionów są bowiem w wielu przypadkach realizowane przez Przewozy Regionalne, które nie uczestniczą w porozumieniu dotyczącym wprowadzenia do sprzedaży WBS.

Zakres obowiązywania oferty uległ tymczasem niedawno niespodziewanemu rozszerzeniu. Zmiana nie przynosi jednak przełomu w najbardziej problematycznej sprawie. Jak poinformowała bowiem Łódzka Kolej Aglomeracyjna, od 30 marca na podstawie WBS podróżować można także łódzką komunikacją miejską. – Zmienia się zakres obowiązywania biletu wydanego przez ŁKA sp. z o.o. w ramach oferty Wspólny Bilet Samorządowy. Bilety w ramach oferty będą honorowane w pojazdach lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi w strefie 1 [obejmującej miasto Łódź] w okresie ważności biletu, tj. [przez] 24 godziny od określonej daty i godziny zakupu – czytamy w oficjalnym komunikacie przewoźnika.

Bilety wydawać może nie tylko ŁKA

– Wspólny Bilet Samorządowy jest kolejnym rodzajem biletu, który chcieliśmy wprowadzić do naszej oferty, aby zachęcić i ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej. Pasażer ma możliwość podróżowania na takim bilecie przez całą dobę pociągami w różnych województwach i dodatkowo komunikacją miejską w Łodzi – tłumaczy Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Dodaje też, że z możliwości przejazdu tramwajem czy autobusem bez dodatkowej opłaty bez problemów skorzystać będą mogli przyjezdni spoza regionu. – Honorujemy Wspólny Bilet Samorządowy sprzedany u wszystkich przewoźników – mówi (komunikat ŁKA tej kwestii nie precyzował).

Warto przy tej okazji zauważyć, że w obecnej sytuacji zakup WBS może być opłacalny dla osób mieszkających relatywnie blisko granicy z województwem łódzkim i planujących podróżować po Łodzi. Zakup jednego biletu może bowiem okazać się znacznie bardziej opłacalny niż przykładowo oddzielne bilety KW, ŁKA i ZDiT. Grono potencjalnych odbiorców oferty pozostaje jednak nadal bardzo ograniczone.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Rusza przetarg na tramwaj PPP do Mistrzejowic

Prawo & Finanse

Kraków. Rusza przetarg na tramwaj PPP do Mistrzejowic

jd/inf. pras. 06 kwietnia 2018

Nowoczesne przystanki WKD znacznie później

Przestrzeń

Nowoczesne przystanki WKD znacznie później

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2018

Kolejny rekord przewozowy na PKM

Komunikacja

Kolejny rekord przewozowy na PKM

inf. prasowa 06 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5