Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Kolejny odcinek bez ruchu tramwajowego – ul. Nowomiejska. Zawieszenie „po cichu”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-05-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Kolejny odcinek bez ruchu tramwajowego – ul. Nowomiejska. Zawieszenie „po cichu”
fot. Kasper FiszerTramwaj na ul. Nowomiejskiej
Wśród wyłączonych odcinków łódzkiej sieci tramwajowej rzadko wymienia się ciąg Zgierska – Nowomiejska na odcinku od pl. Kościelnego do pl. Wolności. Od kilku miesięcy nie kursują tam tramwaje, a jedynie autobusy zastępcze – tym razem nie wynika to ze złego stanu technicznego torów, a z rozplanowania siatki połączeń na sąsiednich ciągach. Miasto zapewnia, że wkrótce przewozy zostaną wznowione.

Lista łódzkich ulic, na których ruch tramwajowy jest zawieszony, co kilka miesięcy ulega wydłużeniu. W tym roku pisaliśmy już na naszych łamach o wstrzymaniu przewozów do pętli Dworzec Łódź-Chojny (po awaryjnym remoncie skrzyżowania Kilińskiego i Przybyszewskiego odcinek został odcięty od reszty sieci) i na ul. Limanowskiego od Zachodniej do Zgierskiej (z uwagi na zły stan techniczny dalsza eksploatacja tego fragmentu jest niemożliwa). Bez dużego rozgłosu medialnego tramwaje przestały jednak obsługiwać jeszcze jeden odcinek – ul. Zgierską i Nowomiejską od pl. Wolności do pl. Kościelnego.

Stan techniczny odcinka nie jest zły

Ruch został tam wstrzymany równocześnie z otwarciem torowiska w ul. Franciszkańskiej po usunięciu awarii wodociągowej. Tramwaje linii 1, które wcześniej kursowały właśnie po Nowomiejskiej, zaczęły obsługiwać przywrócony do ruchu ciąg pl. Kościelny – Wojska Polskiego – Franciszkańska. W zamian za „jedynkę” (później zastąpioną na Franciszkańskiej przez „dziewiątkę”) na przecinającej Stare Miasto Zgierskiej i jej przedłużeniu – Nowomiejskiej – nie pojawiła się żadna inna linia.

– Taki układ liniis wymuszony jest wyłącznie dostępnością sieci i tras – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi, zapewniając tym samym, że w tym przypadku zamknięcie ruchu nie wynika ze stanu technicznego toru i sieci górnej. Tłumaczy też, że priorytetem dla organizatora przewozów jest zapewnienie komunikacji tramwajowej na Franciszkańskiej i obsługa ważnego węzła Franciszkańska – Wojska Polskiego. Wychodzi z niego zamknięta trasa na Doły, więc zamiast do tramwaju można tam przesiąść się do autobusu zastępczego.

Autobus zastępczy tylko w jednym kierunku

Kiedy zatem możliwe będzie przywrócenie komunikacji tramwajowej na wyłączonym z ruchu odcinku? – Po wykonaniu remontu torowiska na ul. Limanowskiego będziemy mieli większe możliwości rozlokowania tras, zapewniając obsługę Nowomiejskiej – zapowiada Tomasz Andrzejewski. ZDiT wcześniej informował, że planuje rozpocząć prace w najbliższych miesiącach – inwestycję ma zrealizować łódzkie MPK.

Dodajmy, że niespełna kilometrowy odcinek, który nie jest czynny w ruchu tramwajowym, można pokonać autobusem. Kursuje tam bowiem linia 59 zastępująca zawieszone połączenia tramwajowe na Doły – ale tylko w jednym kierunku jazdy. W przeciwną stronę trzeba pokonać ten dystans pieszo lub skorzystać z połączeń prowadzonych po ulicach równoległych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5