Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Kolejne woonerfy będą gotowe do końca roku

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2015-08-24 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Kolejne woonerfy będą gotowe do końca roku
Widok od strony ul. Jaracza na woonerf na Piramowiczawiz. ZDiT Łódź
Trwa dobra passa dla zwolenników podwórców miejskich. Po sukcesie, jakim okazała się przebudowa ul. 6 Sierpnia między Piotrkowską a al. Kościuszki, przybywa nowych ulic tego typu i pomysłów na przebudowę kolejnych. Coraz częściej, oprócz samego uspokojenia ruchu i większego uprzywilejowania pieszych, autorzy projektów starają się nadać danej ulicy charakterystyczny rys poprzez zastosowanie wyróżniających się detali.

Traugutta: Szachownica i zieleń

Pierwsza z przebudowywanych ulic to Traugutta między Piotrkowską a Sienkiewicza. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy: ul. Traugutta jest przedłużeniem otwartego w ubiegłym roku pierwszego w Polsce podwórca miejskiego na ul. 6 Sierpnia. Do tego wzorca będzie nawiązywało też wykończenie ulicy. – Nawierzchnia zostanie zbudowana z czerwonej i szarej kostki. Wzdłuż całego odcinka zostanie posadzonych 14 drzew, które w nocy będą podświetlane – informuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Ławki, stojaki na rowery i inne elementu małej architektury będą reprezentowały styl retro, wprowadzany obecnie w całej łódzkiej strefie wielkomiejskiej.

Innowacją w stosunku do ul. 6 Sierpnia będzie zastosowany sposób uspokojenia ruchu samochodowego. Oprócz szykany wymuszającej zmianę toru jazdy ulica otrzyma wykonane z granitu wypukłe spowalniacze. Również z granitu będzie częściowo wykonana „szachownica” na skrzyżowaniu z ul. Hotelową na tyłach Grand Hotelu. Natomiast na pustej dotychczas działce na rogu Traugutta i Sienkiewicza zaplanowano urządzenie zieleńca.

Na razie wykonawca rozebrał na odcinku Piotrkowska – Hotelowa nawierzchnię jezdni i chodników, przebudował gazociąg i sieci energetyczne, wykonał korytowanie, ułożył nowe warstwy konstrukcyjne i częściowo kostkę. Na dalszym odcinku trwa korytowanie jednocześnie z ostatnimi pracami rozbiórkowymi.

Przebudowa fragmentu o długości 300 metrów będzie musiała zostać ukończona do 9 października, by ulica mogła przyjąć gości tegorocznego Festiwalu Światła. Potrzebne na przebudowę środki (1,8 mln zł) pochodzą z ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego (na zadanie głosowało 1857 mieszkańców Śródmieścia). Należy jednak zaznaczyć, że idea uspokojenia ruchu na ciągu 6 Sierpnia – Traugutta ma również swoich przeciwników. Pojawiają się głosy, że nie należy ograniczać przepustowości jednego z alternatywnych dojazdów z al. Kościuszki do Nowego Centrum Łodzi (wylot ul. Traugutta jest położony w pobliżu dworca Łódź Fabryczna).

Piramowicza: Klinkier i pompa

Jeszcze w tym miesiącu powinna rozpocząć się przebudowa ul. Piramowicza. Ruch na niewielkiej ulicy łączącej ul. Narutowicza i Jaracza i tak należał dotąd do spokojnych. Zmieni się jednak zagospodarowanie przestrzeni: miejsca parkingowe, rozmieszczone teraz na całej długości ulicy, po przebudowie będą skoncentrowane po stronie ul. Jaracza. Dalsza część ulicy ma służyć przede wszystkim rekreacji: wykonawca posadzi na niej drzewa, urządzi klomby oraz ustawi ławki i stoliki do szachów.

Nawierzchnia będzie ułożona z obecnie leżącej na jezdni ul. Piramowicza zabytkowej cegły klinkierowej, która zostanie oczyszczona i uzupełniona. Także i tu, podobnie jak na ul. Traugutta, o przebudowie zadecydowali łodzianie podczas głosowania sprawie budżetu obywatelskiego. Zadanie otrzymało poparcie 2049 osób. Założony kosztorys to 2,2 mln zł.

Wyróżnikiem ulicy będzie zrekonstruowana tradycyjna łódzka żeliwna pompa wodna z XIX wieku. Urządzenia, których kiedyś było na łódzkich ulicach bardzo dużo, niemal zupełnie zniknęły z krajobrazu. – W poszukiwaniach zachowanych egzemplarzy pomagali nam społecznicy ze Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali – wspomina Bartosz Zimny z Zarządu Dróg i Transportu. W końcu udało się złożyć jeden wzorzec z elementów trzech pomp: dwie znaleziono na łódzkim osiedlu Księży Młyn, a trzecią w pobliskim Ozorkowie. Każdej z nich brakowało innej części wyposażenia lub detalu. Przy okazji stworzono formy do odlewania pomp, co pozwoli w przyszłości tworzyć kolejne egzemplarze i ustawiać je w innych miejscach.

To nie koniec związanych z woonerfami wiadomości z Łodzi. W toku jest przebudowa ul. Lindleya na obszarze Nowego Centrum Łodzi. Natomiast na peryferyjnych osiedlach mają powstać w tym roku tzw. woonerfy osiedlowe bez tradycyjnego podziału na jezdnię i chodniki. Zmiany takie nastąpią na ul. Kozietulskiego (Polesie), Selekcyjnej (Widzew), Pszennej oraz Świerkowej (Bałuty).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Przestrzeń

Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Tomasz Larczyński 11 marca 2016

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze

Przestrzeń

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze

Roman Czubiński 15 stycznia 2016

Łódź: W październiku Traugutta stanie się woonerfem

Przestrzeń

Łódź: W październiku Traugutta stanie się woonerfem

Roman Czubiński 22 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5