Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Kolejne osiedla z przystankami na żądanie

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-11-07 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Kolejne osiedla z przystankami na żądanie
fot. Walther, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
W ostatni poniedziałek ponownie zwiększyła się liczba przystanków na żądanie na łódzkich liniach autobusowych. Tym razem rozwiązanie to wprowadzono na liniach 54, 58 i 91. Zarząd Dróg i Transportu zapowiedział już zastosowanie go na kolejnej trasie.

Nowe przystanki na żądanie pojawiły się na osiedlach Mileszki, Nowosolna, Wiączyń Górny i Sąsieczno na północno-wschodnich peryferiach Łodzi. Według władz miasta o nadanie 40 przystankom takiego statusu wnioskowali sami mieszkańcy. Najwięcej lokalizacji – 6 par – znajduje się przy ul. Pomorskiej. Pozostałe wyznaczono przy Grabińskiej, Kasprowicza, Wiączyńskiej, Gajcego, Transmisyjnej, Malowniczej i Rataja.

Pierwsze przystanki na żądanie uruchomiono w Łodzi 15 października 2018 r. Jako pierwsi mogli je przetestować mieszkańcy Chocianowic, Łaskowic i Lublinka. W myśl przyjętych zasad pasażer czekający na takim przystanku, aby zatrzymać autobus, nie musi robić nic oprócz stanięcia w miejscu, w którym będzie widziany przez kierowcę. Przed wysiadaniem z pojazdu należy natomiast nacisnąć przycisk sygnalizacyjny.

Rozwiązanie szybko okazało się spełniać wyznaczone cele. Jako jego zalety ZDiT podaje zmniejszenie zużycia paliwa i elementów układu hamulcowego w autobusach, a także upłynnienie ruchu na ulicach. Wkrótce rozpoczęto nadawanie takiego statusu przystankom w innych częściach sieci lokalnego transportu zbiorowego: na Olechowie, w Łagiewnikach, na podmiejskiej trasie w kierunku Brzezin, a nawet w centrum. Duże rozszerzenie nastąpiło z początkiem obecnego roku szkolnego: przystanki na żądanie pojawiły się wtedy m. in. na Widzewie Wschodzie, Radogoszczu, Kuraku i Teofilowie Przemysłowym.

Dziś w Łodzi jest 305 przystanków na żądanie. Wszystkie działają tylko na dziennych liniach autobusowych. Według zapowiedzi Zarządu Dróg i Transportu już w grudniu pojawi się kolejnych 16, tym razem na trasie linii 53 z wariantami (na ul. Brzezińskiej, Zjazdowej i Marmurowej). Dalsze plany obejmują wprowadzenie tego rozwiązanie na Rudzie Pabianickiej i w strefie przemysłowej na Dąbrowie. Nowością ma być też wyznaczenie przystanków na żądanie dla linii nocnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5