Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź Kaliska: Początek przebudowy dworca jeszcze w tym roku

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
21-06-2022
Ostatnia modyfikacja:
25-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź Kaliska: Początek przebudowy dworca jeszcze w tym roku
fot. Kasper Fiszer
PKP SA chcą, by długo oczekiwana modernizacja dworca kolejowego Łódź Kaliska rozpoczęła się jeszcze w tym roku. Prace potrwają ok. dwa lata i mają przystosować obiekt do nowej roli, jaką nada mu spodziewane otwarcie tunelu średnicowego. Kończy się faza projektowa inwestycji.

Trwa przebudowa stacji kolejowej Łódź Kaliska. Prace zlecone przez PKP Polskie Linie Kolejowe dotyczą obszaru zarządzanego przez tę spółkę, tzn. obejmującego obiekty bezpośrednio związane z ruchem pociągów: torowiska, wiadukty, perony, a poza tym także przejścia podziemne. Nie jest natomiast remontowany sam budynek dworca. Jego modernizację zapowiadał wcześniej jego właściciel, PKP SA. Jak zapewnia spółka, plany te są aktualne i niebawem mają się skrystalizować.

Koleje liczą na szybki przetarg i sprawną realizację robót


– Aktualnie trwa weryfikacja dokumentacji projektowej inwestycji. Jeśli prace te przebiegną pomyślnie, spodziewamy się zakończenia prac projektowych do końca drugiego kwartału tego roku – mówi Agnieszka Jurewicz z Zespołu ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych SA. Niedługo potem ma zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Spółka liczy na jego szybkie rozstrzygnięcie, bo zapowiada, że same prace budowlane miałyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Według aktualnego harmonogramu przebudowa dworca ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 r. Na razie PKP SA nie podają szacunkowej wartości inwestycji. Można jednak spodziewać się, że kwota ta będzie wysoka, bo modernizacja ma dostosować budynek do pełnienia nowej, znacznie większej roli w obsłudze pasażerów z aglomeracji łódzkiej. W rejonie Łodzi Kaliskiej znajdzie się bowiem wylot z tunelu średnicowego rozpoczynającego się na stacji Łódź Fabryczna, który ma stanowić ważny element nowego układu komunikacyjnego aglomeracji, regionu i kraju.

Dokończenie inwestycji z lat 90. zeszłego stulecia

Nasza rozmówczyni przyznaje, że na podjęcie decyzji o przebudowie dworca wpływ miały nie tylko inne inwestycje kolejowe, w tym budowa tunelu, ale i stan techniczny obiektu. Dodaje też, że budowa dworca została przerwana w latach 90. zeszłego stuecia. Planowane prace mają doprowadzić do ukończenia przedsięwzięcia.

Przebudowa dworca zakończy modernizację całego węzła komunikacyjnego. Inwestycja PKP PLK obejmuje bowiem układ torowy, a kilka lat temu w ramach modernizacji tzw. trasy W – Z wyremontowany został układ drogowy wraz z torowiskiem tramwajowym przebiegającym w pobliżu stacji kolejowej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5