Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Kaliska: Ostatnie dni starego dworca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź Kaliska: Ostatnie dni starego dworca
fot. UM Łódź
Zbliża się koniec funkcjonowania dworca Łódź Kaliska w jego dotychczasowym kształcie. PKP SA przygotowują dworzec tymczasowy, który zostanie otwarty jeszcze w tym miesiącu. Na czas robót pasażerowie odczują spore utrudnienia, a jednym z nich będzie wstrzymanie świadczenia pomocy podróżnym z niepełnosprawnościami.

Ok. trzy miesiące temu rozpoczęła się oczekiwana przebudowa dworca kolejowego Łódź Kaliska. Inwestycja PKP SA zamknie modernizację tego węzła, na którą składają się zakończone już działania miasta (układ drogowy zmodernizowany wraz z tzw. trasą W – Z) i PKP PLK (gruntowna modernizacja obszaru bezpośrednio związanego z ruchem kolejowym zakończona przed kilkoma miesiącami). Do historii przejdzie więc aktualna forma samego budynku, który oddano do eksploatacji w latach 90. zeszłego stulecia.

Nie będziemy wchodzić po słynnych schodach

W lipcu PKP SA zapowiedziały, że we wrześniu pasażerowie zaczną korzystać z dworca tymczasowego. Choć weszła już w życie wrześniowa korekta rozkładu jazdy, a ŁKA poinformowała o zwiększeniu czasu na przesiadki w związku z utrudnieniami w przemieszczaniu się pomiędzy peronami, póki co wciąż można korzystać z głównego hallu kas. – Dworzec tymczasowy planujemy uruchomić jeszcze w tym miesiącu – zapewnia teraz Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Dworzec ten będzie miał formę kontenera i stanie u wyjścia z tunelu prowadzącego do al. Unii. Jednym z największych utrudnień będzie brak możliwości przejścia zespołem tuneli pomiędzy peronami nr 3, 2 i 1 a tymi oznaczonymi nr 4 i 5, a więc znajdującymi się we wschodniej części stacji. – Na tę chwilę organizacja ruchu podróżnych zmieniła się nieznacznie. Przejście przez dworzec będzie dostępne do czasu otwarcia dworca tymczasowego – potwierdza nasza rozmówczyni.

– O zmianach będziemy informować poprzez odpowiednie oznakowanie – zapewnia przedstawicielka PKP SA. W związku z zaplanowanym na najbliższe tygodnie zamknięciem samego dworca pasażerowie przestaną korzystać też z głównego wejścia od strony al. Bandurskiego i placu, na którym do niedawna działała pętla autobusów miejskich. Do historii przejdą więc schody uwiecznione w słynnej scenie z filmu Ajlawju, w której bohater grany przez Cezarego Pazurę klnie po potknięciu się przy wychodzeniu z gmachu.

Niełatwe życie niepełnosprawnych

Już teraz PKP SA przestały świadczyć usługę asysty dla osób z niepełnosprawnościami. Może być to o tyle zaskakujące, że w okresie utrudnień pomoc w dotarciu na właściwy peron może być potrzebna jeszcze bardziej niż zwykle. – Stacja jest dostępna dla pasażerów z niepełnosprawnościami, natomiast usługa asysty została czasowo zawieszona w związku z realizacją inwestycji. Dla osób wymagających asysty lepszym rozwiązaniem na czas modernizacji jest korzystanie ze stacji Łódź-Widzew – radzi Agnieszka Jurewicz. Konieczne jest natomiast zwrócenie uwagi, że część kursów zatrzymujących się teraz na Kaliskiej nie przejeżdża przez Widzew. Dotyczy to np. połączeń Regio relacji Łódź Kaliska – Poznań Główny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP SA podpisały umowę na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA wybrały wykonawcę przebudowy dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Zobacz również:

PKP SA podpisały umowę na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA wybrały wykonawcę przebudowy dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5