Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Kaliska: Modernizacja dworca później niż planowano. Niebawem przetarg na projekt

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-09-01 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź Kaliska: Modernizacja dworca później niż planowano. Niebawem przetarg na projekt
fot. Kasper FiszerDworzec Łódź Kaliska
We wrześniu ma zostać ogłoszony zapowiadany pierwotnie jeszcze na 2019 r. przetarg na prace projektowe dotyczące modernizacji dworca Łódź Kaliska. Po zakończeniu przebudowy znacznie zmienić ma się także zagospodarowanie przestrzeni wokół samego budynku. Jedną z istotniejszych zmian będzie likwidacja charakterystycznego patio.

Niedawno rozpoczęła się prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowa stacji Łódź Kaliska. Jej głównym elementem jest doprowadzenie do końca przerwanej w połowie lat 90. budowy wschodniego wiaduktu nad al. Bandurskiego, na którym ułożone zostaną tory leżące przy ślepych dotychczas peronach nr 4 i 5. Ważna dla przepustowości łódzkiego węzła kolejowego inwestycja nie obejmuje jednak modernizacji samego budynku dworcowego. Ten administrowany jest przez PKP SA.

W ciągu kilku tygodni przetarg na projekt

Spółka ta w zeszłym roku potwierdziła, że planuje przeprowadzić gruntowny remont obiektu, a wstępny harmonogram zakładał rozpoczęcie prac projektowych jeszcze przed zakończeniem 2019 r. Niecały rok później miały zostać zainaugurowane prace budowlane. Zarządca dworca nie zrezygnował z zamierzeń, ale odsunął je w czasie. Niebawem, bo we wrześniu tego roku, chce ogłosić przetarg na projekt. – Przewidywany termin podpisania umowy z projektantem to grudzień 2020 r. – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, główny specjalista w Biurze Komunikacji Polskich Kolei Państwowych.

Na przełomie II i III kwartału przyszłego roku zawarta ma zostać natomiast umowa z wykonawcą prac budowlanych. Choć nie rozpoczęto jeszcze prac projektowych, PKP przedstawiły już główne założenia modernizacji. Ma ona dostosować dworzec do realnego zapotrzebowania i nowych funkcji przestrzeni, a także umożliwić sprawne i wygodne poruszanie się po nim osobom o ograniczonej mobilności.

Zmiana organizacji przestrzeni wokół budynku

Zlikwidowane ma zostać patio znajdujące się po północnej stronie dworca (pomiędzy grupą peronów 3 – 1 i 4 – 6), zniknąć mają też nieużytkowane lokale znajdujące się na tej przestrzeni (przy czym należy zaznaczyć, że obecnie wciąż działa tam punkt małej gastronomii). W zamian za to powstaną nowe ciągi piesze i winda prowadząca na wydłużone perony 4 i 5.

– Planowane są również zmiany w zagospodarowaniu działki, w tym trenu zielonego za dworcem – wskazuje przedstawicielka PKP SA. Według aktualnych koncepcji po wschodniej i zachodniej stronie budynku powstaną parkingi wraz z drogami dojazdowymi. Zgodnie z zapowiedziami zarządcy przeorganizowana ma zostać zatoka postojowa dla taksówek i autobusów turystycznych wraz z terenem wykorzystywanym dziś jako pętla autobusów miejskich. Zorganizowany ma zostać parking tzw. kiss and ride, powstaną ścieżki rowerowe i stojaki. – Dzięki inwestycji poprawi się dostępność dworca od strony miasta dla pieszych idących z przystanków komunikacji zbiorowej, dworca autobusowego czy łódzkiego Śródmieścia – deklaruje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek. Dodaje, że poprawę odczują także kierowcy dowożący na stację pasażerów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kto rozwiesza dziwne rozkłady na Dworcu Kaliskim?

Komunikacja

Łódź: Kto rozwiesza dziwne rozkłady na Dworcu Kaliskim?

Kasper Fiszer 21 listopada 2019

Łódź Kaliska: W przyszłym roku ma ruszyć remont dworca

Komunikacja

Łódź Kaliska: W przyszłym roku ma ruszyć remont dworca

Kasper Fiszer 05 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5