Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Jest umowa w sprawie wiaduktów na Przybyszewskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-10-03 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Jest umowa w sprawie wiaduktów na Przybyszewskiego
fot. UMŁ
Łózki Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał oczekiwaną od dawna umowę na wyburzenie i odbudowę wiaduktów nad torami kolejowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Wykonawcą została firma Intercor. Prace mają zostać ukończone do grudnia 2023 r.

– Stare wiadukty są w fatalnym stanie – przypomina pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. Ich degradacja wymusiła w ostatnich latach zwężenie obu jezdni, a następnie ograniczenie tonażu (z tego powodu przestały kursować po nich miejskie autobusy). Wygrany przez Intercor przetarg rozstrzygnięto pod koniec lipca.

Kontrakt jest wart prawie 87 mln zł. Wiadukty (dwie nitki drogowe i jedna tramwajowa) nad linią kolejową 540 zostaną rozebrane, a następnie – wybudowane od nowa. Jako pierwszy zniknie wiadukt północny, przenoszący ruch samochodowy w stronę centrum. Po wybudowaniu na jego miejscu nowej przeprawy to samo stanie się z nitką południową, a następnie – z położonym pośrodku wiaduktem tramwajowym.

Inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych. Z jednej strony ich przyznanie umożliwi odbudowę sypiącej się przeprawy, z drugiej jednak narzuci ścisły limit czasowy. Wiadukty muszą być gotowe do końca okresu rozliczeniowego obecnej unijnej perspektywy budżetowej, czyli najpóźniej 31 grudnia 2023 r. Biorąc pod uwagę konieczność przygotowania m. in. tymczasowej organizacji ruchu, w praktyce na wykonanie zadania zostały dwa sezony budowlane.

– Połowę inwestycji planujemy zakończyć jesienią 2022 r., a całość – jesienią 2023 r. To typowa dla naszej firmy inwestycja, mamy potencjał i doświadczenie. Sądzę, że przy tej inwestycji nie powinno nas nic zaskoczyć – mówi cytowany w komunikacie Urzędu Miasta Łodzi prezes Intercor Piotr Jurczyk.

Nowe wiadukty na ul. Przybyszewskiego będą miały po trzy pasy ruchu dla samochodów. Autobusy mają poruszać się po nitce środkowej, która zostanie wykonana jako pas autobusowo-tramwajowy. Po planowanej budowie przystanku kolejowego Łódź Zarzew wiadukt stanie się częścią tramwajowo-autobusowo-kolejowego węzła komunikacyjnego. Przy Papierniczej i Niciarnianej maj powstać parkingi „Parkuj i Jedź”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5