Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Jest umowa na rewitalizację Traugutta. Taniej, niż planowano

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-11-11 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Jest umowa na rewitalizację Traugutta. Taniej, niż planowano
wiz. Urząd Miasta Łodzi / Deloitte
Urząd miasta wybrał wykonawcę przebudowy ulicy Traugutta między Sienkiewicza i Kilińskiego. Ulica odzyska historyczny przebieg i stanie się bardziej przyjazna dla pieszych, choć nie będzie typowym woonerfem. Inwestycja jest kolejną częścią programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi.

Przetarg wybrało konsorcjum firm KEMY i LarkBud. – Wartość zadania była szacowana na 10 mln zł. Konsorcjum zadeklarowało tymczasem wykonanie prac za kwotę rzędu 6 milionów – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik z Zarządu Inwestycji Miejskich. Jak pisaliśmy niedawno, takie sytuacje w przypadku przetargów na zadania rewitalizacyjne należą do rzadkości. Zadanie będzie wykonane w systemie „projektuj i buduj” – na oba etapy wykonawca będzie miał po pół roku. Zakończenie prac ma nastąpić w listopadzie przyszłego roku.

Więcej miejsca dla pieszych

Przebudowa ma na celu wyprostowanie ulicy zgodnie z historycznym przebiegiem i stworzenie pasażu pieszego między dworcem Łódź Fabryczna a ul. Piotrkowską, do której od Sienkiewicza doprowadzi przechodniów druga część ulicy, przebudowana w 2015 r. na woonerf. Chodniki zostaną poszerzone kosztem jezdni, której nawierzchnia nadal będzie jednak bitumiczna. Szerokość części przeznaczonej dla samochodów będzie wynosiła 7 metrów. Zaplanowano też 19 wydzielonych miejsc parkingowych. – Uratujemy starodrzew, będący śladem po starym przebiegu ulicy, i dosadzimy do niego kolejne drzewa na całej długości. Powstaną też meble miejskie i inne elementy małej architektury – zapowiada Kowalewska-Wójcik.

Droga rowerowa od strony dworca, obecnie zakończona ślepo tuż po przecięciu ul. Kilińskiego, ma doczekać się kontynuacji. Przybędzie też nowe skrzyżowanie z nieistniejącą dziś ulicą wewnątrzkwartałową, która będzie odchodziła na południe w stronę ul. Tuwima (dotychczasowy rozległy kwartał zostanie więc podzielony na cztery mniejsze części ). Docelowo, po zakończeniu budowy łódzkiego kolejowego tunelu średnicowego, naprzeciwko głównego wyjścia z dworca, pod Łódzkim Domem Kultury, wzdłuż ulicy powstanie reprezentacyjny plac.

Ulica w nowym śladzie zetknie się z ul. Kilińskiego w innym miejscu, na południe od obecnego. Przebudowane przy okazji inwestycji dworcowej skrzyżowanie Kilińskiego – Traugutta zostanie więc wyłączone z użytku. – To skrzyżowanie tymczasowe – odpowiada przedstawicielka ZIM. – Mamy nadzieję, że kolizje, które napotka wykonawca, nie przysporzą mu trudności – budując Kilińskiego w okolicy dworca, przewidzieliśmy to włączenie – dodaje. Nie wskazuje na to jednak sposób usytuowania dojścia do przystanków tramwajowych na Kilińskiego przy Traugutta i dworcu.

Najwięcej utrudnień będzie latem

Nie jest to jedyna ulica, której przebudowa rozpocznie się około połowy przyszłego roku. – Jesteśmy blisko rozstrzygnięcia przetargów na odcinki takich ulic, jak Wschodnia, Sienkiewicza czy Tuwima. Postaramy się zminimalizować problemy komunikacyjne. Będzie to jednak wymagało wyrzeczeń od mieszkańców – uprzedza Kowalewska-Wójcik, dodając jednak, że poprawa jakości życia po zakończeniu rewitalizacji będzie warta zniesienia tych utrudnień.

– Wejdziemy na budowę późną wiosną. Główne utrudnienia planujemy na okres wakacyjny. Właśnie w czerwcu, lipcu i sierpniu zamierzamy wykonać większość prac wymagających zamykania ulicy, w tym tych związanych z całą infrastrukturą podziemną – deklaruje prezes KEMY Sylwester Mruk. Firma przywiązuje dużą wagę do odpowiednio wczesnego zatwierdzenia wydatków na materiały, które ma pozwolić na uniknięcie opóźnień.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Północna i Plac Wolności do rewitalizacji

Przestrzeń

Łódź: Północna i Plac Wolności do rewitalizacji

Roman Czubiński 09 listopada 2017

Łódź: Pierwsza umowa na rewitalizację centrum

Przestrzeń

Łódź: Pierwsza umowa na rewitalizację centrum

Roman Czubiński 04 listopada 2017

Łódź: Zielone światło dla rozpoczęcia rewitalizacji

Przestrzeń

Łódź: Zielone światło dla rozpoczęcia rewitalizacji

Roman Czubiński 27 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5