Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Jest przetarg na nowe przystanki ŁKA

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-05-29 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Jest przetarg na nowe przystanki ŁKA
fot. Kasper FiszerNa Marysinie powstanie mijanka
Rusza postępowanie przetargowe dotyczące budowy trzech nowych przystanków kolejowych na terenie Łodzi. To samo zamówienie obejmie również prace na istniejących już przystankach na linii Łódź Widzew – Zgierz, w tym na Marysinie, gdzie powstać ma tor mijankowy. Znacząco zwiększy to przepustowość łódzkiego fragmentu linii kolejowej nr 16.

W styczniu informowaliśmy o przygotowaniach do ogłoszenia przetargu na budowę kilku nowych przystanków kolejowych na terenie Łodzi, na których zatrzymają się przede wszystkim pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zamówienie będące kolejnym etapem tzw. projektu przystankowego prowadzonego konsekwentnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego miało zostać ogłoszone na początku roku. Postępowanie rozpoczyna się nieco później niż planowano – realizator przedsięwzięcia, PKP Polskie Linie Kolejowe, opublikował właśnie ogłoszenie w tej sprawie.

Powstanie potrzebna mijanka na Marysinie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamówienie obejmuje projekt i realizację budowy nowych przystanków Łódź Warszawska i Łódź Radogoszcz Wschód na linii nr 16 pomiędzy Łodzią Widzewem a Zgierzem oraz przystanku Łódź Retkinia na linii nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Lublinkiem (ich dokładne lokalizacje opisywaliśmy kilka miesięcy temu). Istotną częścią przedsięwzięcia będzie także doposażenie powstałych kilka lat temu przystanków Łódź Stoki i Łódź Arturówek – m.in. w zakresie dojść na perony. Dokumentacja przetargowa określa tę część przedsięwzięcia jako rozbudowę multimodalnych węzłów komunikacyjnych.

Bardzo ważnym uzupełnieniem wcześniejszych inwestycji będzie także przebudowa przystanku Łódź Marysin. Powstanie tam mijanka, która pozwoli przywrócić dawną przepustowość wykorzystywanego intensywnie zarówno w ruchu aglomeracyjnym, jak i dalekobieżnym jednotorowego odcinka Łódź Widzew – Zgierz. Powstanie tam także dodatkowy peron – podobnie jak wszystkie inne budowane w ramach tego zamówienia, będzie miał 150 metrów długości i wysokość 0,76 m.

Przy dojściach do peronów staną stojaki rowerowe

Na każdym z peronów stanąć mają m.in. jedna wiata, trzy ławki i trzy gabloty informacyjne. W ich bezpośredniej okolicy pojawią się także stojaki rowerowe (po pięć sztuk). Zmiany infrastrukturalne – zwłaszcza w zakresie budowy mijanki na Marysinie – będą miały także znaczący wpływ na sterowanie ruchem. Wykonawca robót zajmie się więc również dostosowaniem lokalnego centrum sterowania na łódzkim Widzewie do nowych realiów.

Dokumentacja przetargowa nie precyzuje wpływu planowanych robót na ruch kolejowy. PKP PLK przewiduje przy tym możliwość wprowadzenia całodobowych zamknięć torowych, jednak w najmniejszym możliwym zakresie. Zarządca infrastruktury szacuje wartość całego zamówienia na 26 457 879.74 zł netto. Oferty przyjmowane są do 5 lipca. Realizacja przedsięwzięcia zająć ma 20 miesięcy. Kryteria wyboru wykonawcy to cena (80 proc. wagi) i doświadczenie personelu (20 proc.).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5