Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Jaki kształt pętli Północna po remoncie?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-03-21 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Jaki kształt pętli Północna po remoncie?
fot. Kasper FiszerPętla Północna w Łodzi
Od miesięcy nieczynny pozostaje jeden z torów pętli przy ul. Północnej. Czy oznacza to trwałe ograniczenie funkcjonalności dawnego węzła? Sprawa ta ma zostać rozważona przy planowaniu kompleksowej modernizacji układu komunikacyjnego w tej części Śródmieścia.

Niedawno opisywaliśmy na naszych łamach przekształcenie budynku dawnego dworca tramwajów podmiejskich przy ul. Północnej w Łodzi w siedzibę Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów. W dawnych pomieszczeniach dla pasażerów i personelu mieszczą się dziś m.in. biura samorządu zawodowego, ale część z nich jest udostępniana z okazji różnych imprez. W jednej z sal odbywa się także kurs tańca, w którym mogą uczestniczyć również osoby niezrzeszone w organizacji.

Rola dawnego dworca znów może być znacząca

W czasie remontu budynku funkcjonalność pętli z punktu widzenia ruchu tramwajowego zmalała. Z eksploatacji wyłączony został bowiem jeden z dwóch torów odjazdowych. Na dawnym torowisku stanął słupek przystankowy, a tramwaje korzystały tylko z toru bardziej oddalonego od dachu. Nie było to jednak dużym problemem, gdyż w ostatnim okresie na krańcu rozpoczynały się kursy tylko jednej linii – 43 z wariantami A do Konstantynowa Łódzkiego i B do Lutomierska.

Wkrótce jednak rola dawnego dworca może wzrosnąć – przynajmniej okresowo. W ramach szeroko zakrojonych prac w centrum Łodzi planowana jest bowiem likwidacja ronda tramwajowego na nieodległym pl. Wolności, a pętla przy Północnej ma stać się głównym krańcem awaryjnym w tej części miasta. W przypadku prowadzenia remontów może tu zawracać nawet kilka linii, w tym te o wysokiej częstotliwości kursowania.

Odtworzenie ruchu niepewne, ale będzie rozważane

Rewitalizacja Śródmieścia ma objąć także remont torowiska na pętli. Czy wówczas odtworzony zostanie ruch po nieczynnym torze, na razie nie wiadomo. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzii nie wskazał także w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące konkretnej przyczyny zamknięcia.

– Temat [przywrócenia przejezdności] na pewno zostanie rozważony przy działaniach rewitalizacyjnych – zapewnił nas jedynie Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT. – Wszelkie aspekty techniczne i rozwiązania komunikacyjne na pętli przy ul. Północnej określane będą na etapie przygotowania projektu na przebudowę ul. Północnej i Ogrodowej w ramach rewitalizacji obszarowej – dodał nasz rozmówca. Póki co pętla przy Północnej pozostaje jednak całkowicie niewykorzystana. Na początku marca ruch tramwajowy w kierunku Konstantynowa Łódzkiego został bowiem całkowicie zawieszony, a linia 43 jest zlikwidowana.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Zbliża się remont torów w al. Włókniarzy

Komunikacja

Łódź: Zbliża się remont torów w al. Włókniarzy

Kasper Fiszer 20 marca 2019

Łódź: 30 nowych tramwajów w nowym układzie

Komunikacja

Łódź: 30 nowych tramwajów w nowym układzie

Roman Czubiński 19 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5