Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Inwestycje w kolejnych latach oparte o duże programy unijne

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-09-16 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Inwestycje w kolejnych latach oparte o duże programy unijne
fot. HuBar lic. CC BY-SA 2.5Tramwaj w Łodzi
Łódzki samorząd zapowiada remonty szeregu linii tramwajowych, w tym części odcinków wyłączonych z ruchu z uwagi na ich zły stan techniczny. Realizacja przebudów ma się opierać w dużej mierze o duże projekty unijne. Największym z nich jest sztandarowy „Tramwaj dla Łodzi”.

Najważniejszą toczącą się inwestycją dotyczącą transportu szynowego w Łodzi jest budowa podziemnego tunelu średnicowego wraz ze stacją Śródmieście. Samorząd zapewnia, że równocześnie będzie prowadził modernizację sieci tramwajowej. – Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km linii tramwajowych. Niebawem rozpoczną się zaś remonty torowisk w ramach dużych projektów unijnych. Roboty wystartują m.in. na ul. Wojska Polskiego oraz w ramach dużego projektu „Tramwaj dla Łodzi” na ul. Przybyszewskiego – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

Kolejne prace w ramach dużych programów unijnych

Samorząd podkreśla, że wspomniany już projekt „Tramwaj dla Łodzi” jest największym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w mieście od wielu lat. Ma on objąć nie tylko torowiska, ale i jezdnie, chodniki czy drogi rowerowe, a także przydrożną zieleń. – Do końca 2023 r. chcemy wyremontować ponadto jeszcze 10 km tras – zapowiada Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich UMŁ.

Wśród odcinków, które mają zostać wyremontowane, nasza rozmówczyni wymienia ciąg Ogrodowa – Północna oraz ulice Legionów i Cmentarną (na dwóch ostatnich ruch jest zawieszony z powodu ich złego stanu technicznego). Jej zdaniem przeprowadzenie prac zniweluje zaniedbania sprzed lat i pozwoli na stworzenie sprawnej infrastruktury. Przekonuje, że łódzka sieć tramwajowa będzie praktycznie w całości zmodernizowana.

Likwidacja wykluczenia osób z niepełnosprawnościami

– To pozwoli na kursowanie tramwajów niskopodłogowych na wszystkich, a nie tylko na wybranych liniach – powiedziała przedstawicielka UMŁ. Ma to jej zdaniem nie tylko poprawić komfort podróżowania po miescie, ale i zlikwidować zjawisko wykluczenia osób z niepełnosprawnościami. Jak finansowane będą przebudowy? – W najbliższych latach będziemy kontynuować realizację programu „Tramwaj dla Łodzi” – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni. Ten dotowany jest ze środków unijnych.

Zapowiedzi licznych inwestycji, w tym na odcinkach wyłączonych z ruchu, mogą doprowadzić do przełamania kryzysu, w jakim znajduje się obecnie miejska sieć tramwajowa. Pogarszanie się kondycji torowisk doprowadziło bowiem do zamknięcia szeregu tras, m.in. na Dołach, Kozinach, Marysinie czy Dąbrowie. W związku z tym na liczne osiedla kursują autobusy zastępcze, a skala ich wykorzystania jest na tyle duża, że MPK-Łódź znalazło podwykonawcę, który wspomaga je w realizacji zadań swoim taborem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź z ofertami na przebudowę pl. Wolności. Znowu drogo

Przestrzeń

Łódź z ofertami na przebudowę pl. Wolności. Znowu drogo

Witold Urbanowicz 15 września 2021

Tramwaje z Helsinek zaczynają wozić pasażerów w Łodzi

Komunikacja

Tramwaje z Helsinek zaczynają wozić pasażerów w Łodzi

Witold Urbanowicz 14 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5