Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Impas w sprawie komunikacji nocnej do Zgierza i Ozorkowa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
27-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Impas w sprawie komunikacji nocnej do Zgierza i Ozorkowa
fot. Kasper Fiszer
Najprawdopodobniej jeszcze długo nie doczekamy się uruchomienia połączeń nocnych z Łodzi do Ozorkowa czy Zgierza. Nie zostały bowiem zrealizowane koncepcje anonsowane przez podłódzkie samorządy po likwidacji linii Z46. Połączenie nie jest utrzymywane już od ponad trzech miesięcy.

W lutym, gdy przestała istnieć zastępcza linia autobusowa Z46 za tramwaj 46 Łódź – Zgierz – Ozorków, zawieszone zostało funkcjonowanie komunikacji nocnej pomiędzy stolicą aglomeracji a wymienionymi miastami satelickimi. Połączenie realizowane było bowiem przez całą dobę, a obecnie z Łodzi do Zgierza można dojechać wyłącznie tramwajem dziennym, zaś ze Zgierza do Ozorkowa – dziennym autobusem. Obie miejscowości deklarowały jednak działania na rzecz wznowienia transportu, który był zapewniany bez przerwy od 2012 r.

Nie doszło do wydłużenia łódzkiego N2

Scenariusz w obu przypadkach miał być nieco inny. Zgierz chciał porozumieć się z Łodzią w sprawie obsługi kursów autobusowych, które miałyby zostać włączone w system łódzkiego transportu zbiorowego. Zapowiadał rozmowy z sąsiednim samorządem. W ich efekcie do Zgierza mogłaby zostać np. wydłużona linia autobusowa N2, która dziś kończy się na os. Radogoszcz-Zachód w pobliżu granicy Łodzi i Zgierza.

Tymczasem negocjacje nie doprowadziły do żadnych rozstrzygnięć. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi nie wskazał nam choćby potencjalnej daty uruchomienia nowych nocnych połączeń podmiejskich. Nie potwierdził też nawet faktu prowadzenia w tej sprawie rozmów czy korespondencji ze Zgierzem.

Nie ma wojewódzkiej linii Ozorków – Łódź

Władze Ozorkowa przekonywały, że w obliczu rezygnacji z utrzymywania komunikacji nocnej pomiędzy Łodzią a Zgierzem nie ma sensu zapewniania kursów nocnych autobusowej linii MUK Zgierz łączącej Ozorków ze Zgierzem. Wskazywały jednocześnie na inne możliwe rozwiązanie: uruchomienie połączenia Ozorków – Łódź obsługiwanego w porze nocnej we współpracy z marszałkiem województwa. Można przypuszczać, że linia byłaby dotowana z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Również i w tym przypadku nie doczekaliśmy się jakichkolwiek konkretów. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego nie poinformował nas o pracach nad stworzeniem połączenia. Najprawdopodobniej jakość komunikacji zbiorowej w relacjach z Łodzi na północ – zarówno do Zgierza, jak i do Ozorkowa – uległa trwałemu pogorszeniu.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5