Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Ilu podróżnych korzysta z autobusowej Fabrycznej?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
12-06-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Ilu podróżnych korzysta z autobusowej Fabrycznej?
Fot. Kasper FiszerDworzec autobusowy Łódź Fabryczna
Dokładna liczba pasażerów odprawianych na autobusowym dworcu Łódź Fabryczna pozostaje zagadką. Pewne jest natomiast, że konieczność konkurowania z innymi dworcami w mieście oraz będąca w regresie komunikacja regionalna nie sprzyjają dynamicznemu wzrostowi frekwencji. W podnoszeniu poziomu wykorzystania Wielostanowiskowego Przystanku Autobusowego, jak oficjalnie nazywany jest obiekt, pomóc mają połączenia sezonowe.

Przedstawienie przez Polbus-PKS dość szczegółowych danych dotyczących wykorzystania nowego dworca autobusowego we Wrocławiu każe zadać pytania o podobne statystyki dotyczące dworca Łódź Fabryczna. Obiekty łączy bowiem wiele: oba wybudowano bardzo niedawno, oba położone są w bezpośrednim sąsiedztwie historycznych dworców PKS i bardzo blisko centrum miasta, oba też mają charakter podziemny. Jest też kilka istotnych różnic: wrocławski dworzec zarządzany jest przez wiodącego w regionie przewoźnika autobusowego, podczas gdy łódzki – przez miasto Łódź. PKS Łódź utrzymuje natomiast dwa inne dworce – Kaliski i Północny – i większości kursów nie kieruje na Fabryczny.

ZDiT nie zbiera statystyk od przewoźników

Przypomnijmy, że w kwietniu Polbus podsumował pierwszych pięć miesięcy funkcjonowania swojego dworca. W tym czasie skorzystało zeń ponad 1,7 mln podróżnych, a kasy biletowe wydały prawie 90 tys. biletów. Bezpośrednio porównać można jednak wyłącznie statystyki dotyczące sprzedaży: w Łodzi kasy nie ma, więc przejazdu nie opłacił w okienku ani jeden pasażer. Policzyć tych, którzy do autobusów wsiedli, jednak nie sposób.

– Niestety nie mamy statystyk liczby odprawionych pasażerów – informuje nas bowiem Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. – Z dworca korzysta kilkunastu przewoźników. Mamy szacunkowe informacje od niektórych z nich, jednak nie wszystkie firmy prowadzą takie wyliczenia – tłumaczy. Zaznacza jednak, że pojawiają się nowe kursy, co powinno przełożyć się na wzrost liczby pasażerów.

Najnowszy kierunek: Karwia

– Obecnie przewoźnicy zgłaszają się z ustaleniami dotyczącymi nowych połączeń wakacyjnych – wskazuje nasz rozmówca. – Już teraz funkcjonuje letnie połączenie PKS Tomaszów Mazowiecki do Karwi przez Gdynię, Władysławowo i Jastrzębią Górę – wskazuje. W sumie autobusy z Łodzi Fabrycznej kursują w prawie 40 kierunkach krajowych i czterech zagranicznych, docierając do ponad stu miejscowości.

Tymczasem tablica odjazdów krajowych z dworca Wrocław przewiduje 135 kierunków. Bez wątpienia więc wykorzystanie o wiele większego dworca w Łodzi jest mniejsze. Gdzie należy upatrywać przyczyn kłopotów? Brak placu postojowego nie jest tu najprawdopodobniej największą trudnością, bo obecnie także we Wrocławiu przewoźnicy nie mają gdzie odstawiać autobusów po skończonym kursie. Nowy dworzec nie musi tam jednak konkurować z już istniejącymi. a regionalni przewoźnicy wywodzący się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej uruchamiają o wiele więcej kursów do miejscowości ościennych niż w Łodzi.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5