Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Fabryczna z... miniaturowym pomnikiem Reymonta

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-09-11 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź Fabryczna z... miniaturowym pomnikiem Reymonta
Mini pomnik, który stanie na dworcu Łódź Fabrycznafot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Niewielka figurka przedstawiająca najsłynniejszego pisarza ziemi łódzkiej będzie jedną z ozdób punktu obsługi pasażera ŁKA. Spółka zakupiła bowiem brązowy odlew, by wesprzeć budowę większego pomnika w Lipcach Reymontowskich. To niewielka miejscowość, w której noblista pracował jako dróżnik.

Nowy dworzec Łódź Fabryczna będzie kolejnym związanym z koleją miejscem, gdzie upamiętniony zostanie Władysław Stanisław Reymont. Jak ogłosiła Łódzka Kolej Aglomeracyjna, wizerunek noblisty umieszczony zostanie przy punkcie obsługi pasażera, który spółka zamierza uruchomić na najważniejszym dworcu aglomeracji łódzkiej. Podczas konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wraz z prezesem ŁKA Andrzejem Wasilewskim zaprezentowali nietypowy pomnik.

Miniaturka na wielkim dworcu, wielki posąg na wsi

Postać zaskakuje przede wszystkim swoimi rozmiarami. Ma ona formę odlewu z brązu o masie około 60 kg i wysokości... zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Jak tłumaczył Andrzej Wasilewski, należąca do ŁKA statuetka jest bowiem miniaturą pomnika, który ma wkrótce stanąć w Lipcach Reymontowskich. Spółka kupiła jego pomniejszoną wersję, by dofinansować budowę oryginału.

Jeśli dotrzymany zostanie grudniowy termin otwarcia podziemnej Łodzi Fabrycznej, figurka zostanie wyeksponowana znacznie wcześniej niż pełnowymiarowa rzeźba. – Pomnik w Lipcach zostanie odsłonięty w przyszłym roku, w 150. rocznicę urodzin tego największego, najwybitniejszego z kolejarzy – mówił Witold Stępień. Będzie za to znacznie mniej od niego okazała. – Pomnik w Lipcach będzie miał wysokość czterech metrów – zaznaczył bowiem marszałek.

Pomnik niedaleko domku dróżnika W.S. Reymonta

Związany z Łodzią i regionem pisarz pracował przez pięć lat jako funkcjonariusz niskiej rangi na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na stacjach w Rogowie i w Lipcach, m.in. jako dróżnik. Koleje od lat dość konsekwentnie upamiętniają jego postać – np. poranny pociąg z Łodzi do Krakowa od lat nazywany jest jego imieniem. Również duży pomnik w Lipcach ma stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie torów dawnej Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Ciekawym wątkiem jest również nazwa miejscowości i stacji Lipce Reymontowskie, którą nadano oficjalnie w roku 1983. W zamieszkanej obecnie przez 1200 osób wsi rozgrywała się bowiem akcja najsłynniejszej powieści Reymonta – „Chłopi”. Dziś wokół postaci pisarza toczy się duża część życia wsi. Mieści się tam muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, zachował się też domek dróżnika, w którym noblista pracował i zamieszkiwał w latach 1888-1891.

Pierwszy punkt obsługi podróżnych ŁKA

Specjalny punkt na Dworcu Fabrycznym będzie pierwszą placówką tego typu utworzoną przez ŁKA. Dotychczas spółka tworzyła bowiem jedynie sieć konwencjonalnych kas na bardzo ograniczonej liczbie przystanków. Okienka ŁKA nie wyróżniają się wizualnie wśród kas innych przewoźników. Jak poinformował nas Krzysztof Urbaniak, p.o. dyrektor Oddziału Łódzkiego Przewozów Regionalnych, PR również uruchomią na podziemnym dworcu swoje kasy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaj na Tarchominie zbliża się do półmetka. Otwarcie wcześniej?

Przestrzeń

Tramwaj na Tarchominie zbliża się do półmetka. Otwarcie wcześniej?

Witold Urbanowicz 09 września 2016

Będzie audyt częstochowskich przejść dla pieszych

Przestrzeń

Będzie audyt częstochowskich przejść dla pieszych

Dominik Wójcik 09 września 2016

Powstanie studium linii Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej

Komunikacja

Powstanie studium linii Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej

Łukasz Kuś 09 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5