Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Łódź Fabryczna: Ułatwienia dla niewidomych w części autobusowej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-03-20 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź Fabryczna: Ułatwienia dla niewidomych w części autobusowej
fot. Urząd Miasta Łodzi
Sieć elektronicznych znaczników i sensorów „Totupoint” ma uczynić wielostanowiskowy przystanek autobusowy Łódź Fabryczna miejscem przyjaznym dla niewidomych pasażerów. Do odbioru sygnałów wystarczy aplikacja mobilna lub specjalny moduł do zamontowania na białej lasce. Trwają uzgodnienia w sprawie uruchomienia podobnej sieci także w kolejowej części węzła multimodalnego.

System został opracowany przez polską firmę badawczo-wdrożeniową PIRS Creative Lab. Opiera się na infrastrukturze zbudowanej ze znaczników elektronicznych, wyposażonych w autonomiczne źródło zasilania i odpornych na szeroki zakres temperatur. Emitowany przez nie sygnał można odbierać na dwa sposoby: poprzez bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne (smartfony lub tablety) lub specjalny moduł do zamontowania na białej lasce, używanej przez osoby niewidome. Użytkownik może otrzymywać informacje o otoczeniu w formie głosowej lub poprzez wibracje.

Większość czujników obsługuje po dwa stanowiska odjazdu autobusów. Osobne urządzenie zainstalowano też przy jednym z wejść. – „Totupointy” na dworcu PKP zainstalowałem na co drugim słupie wspierającym halę, co daje właściwy sygnał dla osoby niewidomej przy każdym z 24 stanowisk – tłumaczy pomysłodawca rozwiązania Jan Szuster. Jest on osobą niewidomą, co pozwoliło mu osobiście przetestować nowy system pod kątem potrzeb jego docelowych użytkowników.

Pierwsze „Totupointy” zostały zainstalowane w łódzkich instytucjach użyteczności publicznej w ubiegłym roku. Początkowo trafiły do szpitali oraz przychodni. Ponieważ rozwiązanie sprawdziło się, zaczęto je stosować także w innych lokalizacjach: w siedzibie Urzędu Miasta, w Urzędzie Pracy, w położonym naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna centrum kulturalno-rozrywkowym EC1, a w końcu – w autobusowej, zarządzanej przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu części samego dworca. Koszt zainstalowania 14 urządzeń wyniósł ok. 15 tys. zł.

Pomysłodawcy rozwiązania liczą, że wkrótce zostanie ono zainstalowane także w kolejowej części dworca Łódź Fabryczna. Według łódzkiej Rzecznik Osób Niepełnosprawnych Katarzyny Trędy-Pisery trwają rozmowy w tej sprawie z menadżerem dworca z ramienia PKP SA Januszem Rauem. Inne miasta, w których „Totupointy” ułatwiają osobom z dysfunkcjami narządu wzroku poruszanie się, to Białystok, Chorzów, Gliwice, Lublin, Poznań, Sobieszewo, Tychy i Warszawa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5