Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Fabryczna: Pasażerowie kolei zaparkują taniej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-04-18 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź Fabryczna: Pasażerowie kolei zaparkują taniej
fot. Roman Czubiński
Od 1 czerwca posiadacze kolejowych i miejskich biletów miesięcznych będą mogli kupić miesięczny abonament na parking wielopoziomowy. Nowe w Łodzi rozwiązanie ma wymuszać większą rotację miejsc i zachęcać do podróży kombinowanych z przesiadką z samochodu na pociąg. Jednocześnie wejdą w życie podwyżki dla pozostałych parkujących.

Parking podziemny przy dworcu Łódź Fabryczna liczy 960 miejsc. Przez pierwsze lata jego działania był on bezpłatny. Kierowcy wykorzystywali go wtedy w codziennych dojazdach do pracy lub w innych celach (np. na wydarzenia kulturalne w pobliskim Teatrze Wielkim), przez co często zajęte były wszystkie miejsca, a pasażerowie kolei – z myślą o których obiekt był oddany do użytku – musieli szukać ich gdzie indziej. Dopiero we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono opłaty za korzystanie z obiektu przy dworcu. Zabrakło jednak wówczas ulg cenowych dla dojeżdżających na pociąg. Teraz Urząd Miasta Łodzi – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – zamierza naprawić ten błąd.

– Planowane zmiany w strefie płatnego parkowania wprowadzają nowy, specjalny abonament dla osób podróżujących koleją i komunikacją miejską – informuje biuro prasowe UMŁ. Wprowadzenie nowej stawki (150 zł za miesiąc dla posiadaczy miesięcznych lub dłużej ważnych biletów kolejowych) ma zachęcić do korzystania z usług kolei zamiast odbywania całej podróży samochodem. Będzie to rozwiązanie znacznie tańsze, niż parkowanie na zasadach ogólnych: dziś za pierwszą godzinę parkowania przy dworcu płaci się 3 zł, za drugą – 3,50 zł, za trzecią – 4 zł, a za każdą następną – znów po 3 zł. Od 1 czerwca stawki te mają wzrosnąć odpowiednio do: 4, 4, 5 i 4 zł, co ma wymusić większą rotację. Nie zmieni się cena abonamentów dla mieszkańców strefy (120 zł za miesiąc).

Nowe udogodnienie ma być dostępne dla pasażerów wszystkich przewoźników kolejowych korzystających z dworca na co dzień (trudno wyobrazić sobie, by kupowali go pasażerowie pociągów Kolei Wielkopolskich, odjeżdżających z dworca dwa razy w tygodniu), a także biletu okresowego łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego – Migawki. Nie przewidziano natomiast ulg dla posiadaczy biletów okresowych przewoźników autobusowych, choć przy dworcu działa Wielostanowiskowy Przystanek Autobusowy.

Abonament będzie uprawniał do parkowania w całej nowo wydzielonej podstrefie C łódzkiej Strefy Płatnego Parkowania (obecnie dworzec i jego okolice należą do strefy A). Oprócz samego parkingu podziemnego podstrefa obejmie al. Rodziny Scheiblerów i teren pod estakadą przy wschodnim wejściu do dworca. – Specjalne abonamenty będą dostępne w formie elektronicznej po przesłaniu niezbędnych dokumentów. Formalności załatwimy przez Internet – zapowiada magistrat. W przyszłości, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, będzie można załatwić formalności też osobiście w łódzkim Zarządzie Dróg i Transportu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Są nowe propozycje opłat za parkowanie w Warszawie

Komunikacja

Są nowe propozycje opłat za parkowanie w Warszawie

Michał Szymajda 13 października 2020

EuroPark nowym partnerem SkyCash

Przestrzeń

EuroPark nowym partnerem SkyCash

inf. pras 21 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5