Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-07-04 11:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej
fot. KF
W wakacyjne weekendy na podmiejską trasę 43 do Lutomierska wyjeżdża historyczny skład wagonów 5N + 5ND. To dwunasty rok istnienia wspólnej inicjatywy łódzkiego MPK i Klubu Miłośników Starych Tramwajów oraz trzecie z rzędu wakacje, w które zabytek obsługuje zwykły kurs, a nie specjalnie stworzoną dla niego linię.

W miniony weekend rozpoczął się kolejny sezon funkcjonowania Tramwajowej Linii Turystycznej – wspólnego przedsięwzięcia MPK-Łódź i największego łódzkiego stowarzyszenia hobbystów komunikacji – Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Od kilku lat współorganizatorem jest także Zarząd Dróg i Transportu, dzięki czemu kursy zabytkowego taboru włączone są do systemu miejskiego transportu zbiorowego i obowiązują w nich standardowe bilety łódzkiej komunikacji miejskiej.

Od 2012 roku skład 5N + 5ND kursuje na jednej z niedzielnych brygad podmiejskiej linii 43 do Lutomierska. – Trasa ta uznawana jest za najbardziej malowniczą linię tramwajową w Polsce – przekonuje Jakub Tarka, prezes KMST. – W czasie przeszło godzinnej podróży zobaczyć można wiele zabytków Łodzi i regionu, wśród nich m.in. dom Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ul. Pomorskiej, plac Wolności czy nitowany most tramwajowy na rzece Ner w Lutomiersku. Wszystkie atrakcje opisane są w ulotce, którą otrzymuje każdy pasażer – opowiada.

Zabytkowym tramwajem do zabytkowej zajezdni

Dodatkową atrakcją może być zwiedzanie położonej przy trasie zajezdni tramwajowej Brus wybudowanej na początku XX wieku do obsługi połączenia Łodzi z Konstantynowem Łódzkim i Lutomierskiem. W 2012 roku remiza przestała pełnić swoją pierwotną funkcję. Staraniem KMST tworzone jest w niej żywe muzeum komunikacji miejskiej gromadzące m.in. historyczny tabor.

Choć placówka wciąż jest w fazie organizacji, zebrane tam eksponaty robią wrażenie już dziś. Wśród nich znaleźć można np. wagony Herbrand oraz obsługujące do niedawna 43 GT6 i 803N, a także sporo starych autobusów. – Zajezdnię będzie można odwiedzić 26 i 27 lipca, 15 sierpnia oraz 21 września – mówi Jakub Tarka. Tramwajowa Linia Turystyczna kursować będzie natomiast we wszystkie niedziele i święta do 21 września.

„Enkami” jak zwykle na Zdrowie


Historia łódzkiej linii turystycznej nie zawsze związana była jednak z tramwajami podmiejskimi. Przez pierwszych dziewięć lat skład zabytkowych „enek” kursował na specjalnej linii oznaczonej cyfrą 0. Jej trasa była kilkukrotnie modyfikowana, głównie z uwagi na intensywne w ostatnim dziesięcioleciu prace remontowe, ale zawsze prowadziła do pętli Zdrowie znajdującej się w sercu dużego kompleksu wypoczynkowego. „Zerówką” można było więc pojechać na niedzielny spacer po rozległym parku na Zdrowiu, do zoo, ogrodu botanicznego czy lunaparku.

Obecna trasa 43 poniekąd wpisuje się w tę tradycję – choć kremowo-czerwony skład nie zjeżdża na położoną wśród parkowych drzew pętlę, historyczny tramwaj przejeżdża obok niej ulicą Konstantynowską. Ci, którzy nie zdecydują się na kilkugodzinną wycieczkę za miasto, mogą – jak dotychczas – dojechać do jednego z najpopularniejszych łódzkich miejsc niedzielnego odpoczynku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę

Komunikacja

Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę

Dominik Wójcik 24 lipca 2014

Łódź: Nocny tramwaj co kilka lat od nowa

Komunikacja

Łódź: Nocny tramwaj co kilka lat od nowa

Kasper Fiszer 23 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5