Partner serwisu
Komunikacja

Łódź: Dwa tygodnie bez tramwajów na ŁTR

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
30-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
30-01-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Przez najbliższe dwa tygodnie poruszanie się po Łodzi będzie jeszcze bardziej utrudnione. Z powodu prac torowych i sieciowych na ul. Legionów z ruchu wyłączono komunikacyjny kręgosłup miasta – linię tramwajową w al. Kościuszki oraz na fragmencie ul. Zachodniej. Jedna z najbardziej pechowych miejskich inwestycji ma stać się przejezdna dla tramwajów pod koniec marca.

Aleja Kościuszki oraz kluczowy odcinek ul. Zachodniej są fragmentem najważniejszego łódzkiego ciągu z północy na południe miasta (tzw. ŁTR – Łódzkiego Tramwaju Regionalnego). Najtrudniejszy etap modernizacji ul. Legionów, wymagający wyłączenia ich z ruchu, zaplanowano więc na okres ferii zimowych.

Wykonawca „zmotywowany”. Tym razem naprawdę?

Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik zapewnia, że czas ten zostanie dobrze wykorzystany. – Pierwszego dnia zdemontowano sieć trakcyjną i jeden z rozjazdów. Do piątku będą trwały intensywne prace przy budowie torowiska i stawianiu słupów trakcyjnych. Jednocześnie rozpoczęły się roboty brukarskie w obrębie skrzyżowania Zachodnia - Legionów – wylicza. Pod koniec tygodnia ma rozpocząć się wieszanie nowej sieci trakcyjnej zarówno na Legionów aż do Gdańskiej (ze skrzyżowaniem włącznie), jak i nad Zachodnią. Na razie układ torowy przy Gdańskiej nie jest gotowy – brakuje jednego z rozjazdów i przylegającego do niego fragmentu torów.

– Wykonawca jest zmotywowany, jego pracownicy będą pracować codziennie od 7 do 20 – podkreśla dyrektor ZIM. Szereg wcześniejszych opóźnień miejskich inwestycji sprawia jednak, że łodzianom trudno zachować powagę wobec takich deklaracji.

Na 11 lutego inwestor planuje przejazd tramwaju testowego po trasie Północ – Południe. Tuż potem ruch na Zachodniej i al. Kościuszki ma zostać przywrócony. Następna w kolejności ma być ul. Legionów. – Będzie to jednak zależało od warunków atmosferycznych. O ewentualnych poślizgach będziemy informować na bieżąco – mówi Kowalewska-Wójcik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tramwaje powrócą na Legionów do końca marca. Wraz z udrożnieniem Placu Wolności umożliwi to powrót linii 15 i 17 na stałe trasy (choć na razie władze Łodzi zapowiadają skierowanie przez Legionów tylko pierwszej z nich). Ulica będzie też wtedy przejezdna dla ruchu kołowego – chodniki oraz inne elementy infrastruktury mogą natomiast nie być wtedy jeszcze gotowe.

Fundusze UE – bezpieczne mimo poślizgu

Przebudowywana w ramach tego samego kontraktu ulica Cmentarna będzie gotowa jeszcze później. Na fragmencie ulicy nie wykonano jeszcze podbudowy. – Trwają tam intensywne prace. Jeśli pogoda pozwoli – w najbliższych miesiącach prace również się zakończą – mówi dyrektor ZIM.

Mieszkańców może pocieszyć przynajmniej to, że z opóźnieniem nie będą wiązały się większe wydatki. Koszt przebudowy ul. Legionów został zwiększony z 116 do ok. 120 mln zł, ale tylko z tytułu robót dodatkowych, a nie z powodu przedłużenia. – Wykonawca nie wnosił o zwiększenie wynagrodzenia z tego tytułu – informuje nasza rozmówczyni.

Czy wobec opóźnień inwestycji nie ma zagrożenia utraty funduszy unijnych? Według ZIM – nie. – 22 grudnia Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego jako instytucja zarządzająca wyraził zgodę na wydłużenie okresu rozliczeniowego do połowy roku. Podpisaliśmy aneksy do umów o dofinansowanie – zapewnia Kowalewska-Wójcik. Jak już pisaliśmy, w przypadku ul. Przybyszewskiego poślizg sięga 9 miesięcy – część środków unijnych przeznaczonych na tę inwestycję miasto już z tego powodu straciło.

Którędy ominąć Zachodnią?

Na razie między al. Mickiewicza i ul. Północną tramwaje są zastępowane przez autobusy linii 59 (wydłużona trasa) i Z11. Linie 6 i 11 skierowano objazdem przez ul. Kilińskiego, Północną i Ogrodową (na dwóch ostatnich są to pierwsze ogólnodostępne kursy tramwajów po przebudowie). Również w Północną i Ogrodową skręca linia 3, która następnie kieruje się przez Kilińskiego, dworzec Łódź Fabryczna i Narutowicza na pętlę Radiostacja. Dwójka od przystanku Piotrkowska Centrum dociera na Teofilów przez al. Włókniarzy.

Zmiany wtórne objęły linie 8 (zmniejszenie częstotliwości), 18 (skierowanie przez Kopcińskiego), 19 (zawieszenie) oraz autobusową 57 (wydłużenie do pętli Dworzec Łódź Chojny). Uruchomiono tramwajowe linie zastępcze Z (Chojny Kurczaki – Piotrkowska Centrum – Cmentarz Zarzew) i Z5 (z Teofilowa przez Limanowskiego do pętli ulicznej Zgierska – Wojska Polskiego – Franciszkańska – Północna – Ogrodowa – Zachodnia).
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wszystkie Moderusy już w zajezdni

Komunikacja

Łódź: Wszystkie Moderusy już w zajezdni

Roman Czubiński 17 grudnia 2023

Zobacz również:

Łódź z ofertami na Franciszkańską i krańcówkę Północna

Przestrzeń

Łódź z ofertami na Franciszkańską i krańcówkę Północna

Witold Urbanowicz 24 stycznia 2024

Łódź: Legionów – najtrudniejsza łódzka inwestycja?

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wszystkie Moderusy już w zajezdni

Komunikacja

Łódź: Wszystkie Moderusy już w zajezdni

Roman Czubiński 17 grudnia 2023

Zobacz również:

Łódź z ofertami na Franciszkańską i krańcówkę Północna

Przestrzeń

Łódź z ofertami na Franciszkańską i krańcówkę Północna

Witold Urbanowicz 24 stycznia 2024

Łódź: Legionów – najtrudniejsza łódzka inwestycja?

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5