Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Dokąd pojedzie tramwaj ze Zgierza?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-10-27 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Dokąd pojedzie tramwaj ze Zgierza?
fot. Roman CzubińskiTramwaj na łódzkim Helenówku
Za kilka czy kilkanaście tygodni przywrócony ma zostać ruch tramwajowy z Łodzi do Zgierza. Wiemy już, jaka będzie planowana wstępnie trasa przejazdu linii 45 na terenie Łodzi. Przynajmniej czasowo zgierzanie mają uzyskać bezpośrednie połączenie ze ścisłym centrum miasta.

Do końca zmierza remont infrastruktury tramwajowej na terenie Zgierza – od granicy miasta do pętli przy pl. Kilińskiego. Zrealizowane zostały też prace na łódzkim Helenówku obejmujące krótki fragment od dawnej zajezdni do granicy ze Zgierzem. Przywrócenie ruchu tramwajowego ma nastąpić na przełomie 2021 i 2022 r.

Początkowo tramwaj pojedzie przez ścisłe centrum na Widzew

Nie wydaje się natomiast możliwe, by odtworzony został układ komunikacyjny sprzed zawieszenia ruchu w 2018 r. Wówczas linia 45 Zgierz – Łódź funkcjonowała bowiem we wspólnym takcie z połączeniem 46 Ozorków – Zgierz – Łódź, które pozostanie nieczynne. Na terenie Łodzi oba połączenia pozwalały na dojazd do pl. Wolności. Trasa przebiegała dalej ul. Pomorską do pętli na Stokach. W tym kierunku wydłużono jednak w międzyczasie inne połączenia.

Jak poinformowały nas władze Zgierza, docelowo linia 45 ma w nowym układzie funkcjonować w relacji Zgierz (pl. Kilińskiego) – Łódź (Północna). Tramwaj miałby więc kursować tak, jak do początku XXI w., gdy na kilkanaście lat zlikwidowana została linia 45, a zamiast niej do Zgierza wydłużona została „jedenastka”. – Jednak na razie, w związku z budową tunelu średnicowego, 45 będzie miało trasę prowadzącą ze Zgierza do ul. Legionów, a potem Zachodnią i al. Kościuszki do węzła Piotrkowska-Centrum, i dalej do pl. Reymonta, a następnie w kierunku Lodowej na Widzew – mówi Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza, powołując się na ustalenia Miejskich Usług Komunikacyjnych Zgierza.

Remont zakończył się przed okresem wzmożonego ruchu

Tymczasem niedawne zakończenie prac tramwajowych w obrębie Helenówka pozwoliło na przywrócenie możliwości wjazdu na tamtejszą pętlę – wcześniej ruch prowadzony był wyłącznie wagonami dwukierunkowymi do tymczasowego rozjazdu torowego. Ma to duże znaczenie w kontekście zbliżających się obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku, miasto uruchomi wówczas linie dodatkowe – tym razem będzie ich wyjątkowo dużo, bo aż dziesięć.

Trzy z połączeń dodatkowych funkcjonujących od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada będą obsługiwane tramwajami. Dwie z linii rozpoczną się na pętli Helenówek – C6 pojedzie stamtąd na Retkinię, a C9 na Zarzew. Przy trasie na Helenówek znajduje się nekropolia na Radogoszczu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kolejne M8C już w MPK

Komunikacja

Łódź: Kolejne M8C już w MPK

Roman Czubiński 22 października 2021

Łódź: Na początku listopada tramwaj wróci na Śmigłego-Rydza

Komunikacja

Łódź: Na początku listopada tramwaj wróci na Śmigłego-Rydza

Roman Czubiński 22 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5