Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Dobiegają końca prace na Helenówku. Powstaje ciąg pieszo-rowerowy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-11-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Dobiegają końca prace na Helenówku. Powstaje ciąg pieszo-rowerowy
fot. Roman CzubińskiRoboty torowe na Helenówku
Zlecone przez miasto prace dotyczące głównie infrastruktury tramwajowej i pieszej w rejonie pętli Helenówek są już niemal ukończone. Prowadzone przez MPK roboty o wartości niespełna 9 mln zł mają pozwolić na zapowiadane wznowienie kursowania tramwajów do Zgierza. Tramwaje częściowo korzystają z nowych torów od kilku tygodni, ale dłużej budowany był nowy ciąg pieszo-rowerowy, który zastąpi nierówny chodnik przy dawnej zajezdni tramwajowej.

Choć tramwaje wróciły na pętlę Helenówek już kilka tygodni temu, dopiero teraz kończy się inwestycja obejmująca krótki odcinek ul. Zgierskiej w okolicach granicy Łodzi i Zgierza. Jej przeprowadzenie było związane przede wszystkim z zapowiadanym przez władze Zgierza przywróceniem kursów podmiejskiej linii tramwajowej 45, co nie udałoby się bez poprawy stanu technicznego infrastruktury na fragmencie trasy leżącym jeszcze w obrębie Łodzi. W ostatniej kolejności prowadzone są prace brukarskie przy ciągu pieszo-rowerowym po stronie dawnej zajezdni nieistniejącej spółki Międzygminna Komunikacja Tramwajowa.

Prace sfinalizowane w terminie, choć pojawiały się pewne przesunięcia

– Wykonana została wymiana torowiska na odcinku od ul. Okulickiego do granicy miasta wraz z pętlą tramwajową oraz wjazdami do zajezdni, w której ma się znaleźć Zakład Techniki MPK-Łódź – podsumowuje Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Baza remontowa miejskiego przewoźnika ma zostać przeniesiona z ul. Tramwajowej. Spółka musi wkrótce opuścić teren w związku z planami budowy nowego odcinka tramwajowego łączącego rejon dworca Łódź Fabryczna z al. Kopcińskiego.

Łącznie wymienione zostało 856 metrów toru pojedynczego i siedem rozjazdów. Miasto wydało na to 8,7 mln zł. – MPK wykonało remont w terminie – podkreśla nasz rozmówca. Przypomnijmy jednak, że tramwaje wróciły na remontowaną pętlę z kilkutygodniowym opóźnieniem wzgędem pierwotnych zapowiedzi ZDiT. Ruch na linii do Helenówka nie był przy tym całkowicie zawieszony, bo przed pętlą zamontowany został tymczasowy zjazd międzytorowy, a na linii 11 kursowały tramwaje dwukierunkowe.

Wraca linia 4, ale nie na Helenówek

Zbliżający się koniec zaangażowania ekip remontowych MPK w prace na ul. Zgierskiej ma duże znaczenie dla innych inwestycji w mieście. Samorząd zapowiedział bowiem, że gdy zakończą się roboty na Helenówku oraz w Zgierzu, rozpocznie się długo oczekiwany remont linii tramwajowej na osiedle Teofilów. Również to zadanie ma zostać powierzone MPK, które samodzielnie wykonuje znaczną część prac na sieci tramwajowej – zwłaszcza tych, które nie są powiązane z rozległymi pracami w pasie drogowym.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że 1 grudnia wznowione ma zostać kursowanie linii nr 4, która w stałym układzie tras dociera właśnie na pętlę Helenówek. ZDiT uruchomi jednak kursy na skróconej trasie Dworzec Łódź-Dąbrowa – Dworzec Łódź Fabryczna. Po ul. Zgierskiej będą więc nadal kursować linie 11 w wariantach A i B oraz 9.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaj do Zgierza wróci przed świętami. Jest data

Przestrzeń

Tramwaj do Zgierza wróci przed świętami. Jest data

Redakcja 25 listopada 2021

Łódź odda Zgierzowi organizację komunikacji do Ozorkowa

Komunikacja

Łódź odda Zgierzowi organizację komunikacji do Ozorkowa

Kasper Fiszer 24 listopada 2021

Łódź: Nie do każdego autobusu i tramwaju wejdziemy z rowerem

Komunikacja

Łódź: Nie do każdego autobusu i tramwaju wejdziemy z rowerem

Kasper Fiszer 23 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5