Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Do końca maja kolejny woonerf

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-03-10 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Do końca maja kolejny woonerf
wiz. Urząd Miasta ŁodziZacisze po przebudowie
Zbliża się do końca przebudowa ul. Zacisze. O przemianie tej niewielkiej uliczki w podwórzec miejski zadecydowali mieszkańcy Śródmieścia we wrześniu 2015 r., oddając blisko 2000 głosów w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Zgodnie z przewidywaniami część prac musiała jednak zostać przełożona na bieżący rok.

Prace budowlane na 220-metrowej, łączącej ul. Rewolucji 1905 r. i Pomorską ulicy Zacisze rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Podobnie jak inne inwestycje finansowane ze środków budżetu obywatelskiego, miała zostać ukończona do końca roku kalendarzowego, termin przesunięto jednak o pięć miesięcy. Budowę wznowiono po zimowej przerwie dopiero na początku tygodnia.

Strefa zamieszkania

– Wykonawca nie spotkał się z większymi niespodziankami, trzeba było jednak skoordynować roboty z wymianą gazociągu – tłumaczy wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec. Nie bez znaczenia była też ubiegłoroczna nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, która przełożyła się na późne ogłoszenie przetargu. Dziś infrastruktura podziemna jest już gotowa, podobnie jak podbudowa drogi. Ułożono także część krawężników.

Po przebudowie ulica otrzyma nawierzchnię z kamiennej kostki, meble miejskie (ławki, słupki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe) i nowe oświetlenie oraz nasadzenia zieleni (5 lip, krzewy oraz byliny). Przy budynku szkoły i przedszkola zaplanowano miejsca postojowe Kiss&Ride oraz zatokę dla autokarów. – Dla mieszkańców przewidzieliśmy oddzielone od jezdni miejsca do parkowania – mówi dyrektor Departamentu Prezydenta Łodzi Tomasz Piotrowski. Ulica zostanie objęta strefą zamieszkania, tak by piesi mogli poruszać się całą szerokością drogi – jest to standardem w przypadku łódzkich woonerfów.

Na skwer przyjdzie poczekać

Wszystkie prace będą kosztowały 2,3 mln zł (oferta złożona w przetargu przekroczyła kosztorys założony we wniosku do budżetu obywatelskiego – nieco ponad milion złotych). Złożony w budżecie obywatelskim wniosek przewidywał tylko przebudowę samej ulicy, później jednak pojawiła się inicjatywa urządzenia dodatkowego skweru na rogu Pomorskiej. ZIM zlecił oddzielną dokumentację, która będzie czekała na wykorzystanie. Realizacja zadania jest uzależniona od przyznania dodatkowych środków (obecnie pieniądze na skwer nie są przewidziane w budżecie). Nie jest wykluczone, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Zacisze to czwarty – po 6 Sierpnia, Traugutta oraz Piramowicza – woonerf budowany w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego. W toku są prace nad kolejnymi podwórcami miejskimi w śródmieściu: Lindleya oraz Knychalskiego, w przyszłości podobny charakter zyska ul. Moniuszki – we wszystkich tych przypadkach inicjatywa wyszła jednak ze strony Urzędu Miasta. W roku 2015 powstały też cztery tzw. woonerfy osiedlowe na terenach peryferyjnych: uspokojony ruch i nową jakość nawierzchni oraz zieleni wprowadzono na ul. Selekcyjnej (Widzew), Kozietulskiego (Polesie), Pszennej oraz Świerkowej (Bałuty).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kolejny woonerf w śródmieściu

Przestrzeń

Łódź: Kolejny woonerf w śródmieściu

Roman Czubiński 08 września 2016

Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Przestrzeń

Nowa Politechniczna w Gdańsku. Woonerf zamiast autostrady

Tomasz Larczyński 11 marca 2016

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze

Przestrzeń

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze

Roman Czubiński 15 stycznia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5