Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Do Aleksandrowa znów z centrum

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-01-09 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Do Aleksandrowa znów z centrum
Fot. Kasper FiszerAutobus linii 78 w Łodzi
Łódź wycofuje się z wprowadzonych przed rokiem zmian w komunikacji z Aleksandrowem Łódzkim. W lutym podmiejski autobus znów dojedzie do centrum miasta, a po drodze wjedzie w głąb dużego blokowiska Teofilów. Oznacza to rezygnację z modelu, w którym pasażerowie dojeżdżający spoza Łodzi korzystają z wydzielonej linii mającej szybko dowozić do węzła przesiadkowego.

Urząd Miasta Łodzi zapowiedział szereg korekt, które mają wyeliminować największe wady nowej, wprowadzonej w kwietniu 2017 r. siatki połączeń komunikacji miejskiej. Spośród opisywanych już na naszych łamach zmian najciekawszą wydaje się ta dotycząca podmiejskiej linii 78. Autobus łączący Łódź z Aleksandrowem Łódzkim wróci bowiem na swoją starą trasę obowiązującą do momentu wprowadzenia dużej reformy transportu miejskiego.

Miało być szybciej i punktualniej

W kwietniu przyjęto bowiem model, w którym podmiejskie linie autobusowe pełnią rolę dowozową i kończą się w pewnym oddaleniu od łódzkiego Śródmieścia. Na węzłach przesiadkowych pasażerowie mieli przesiadać się przede wszystkim do tramwajów, co w założeniach miało pozytywnie wpłynąć na punktualność kursowania autobusów. Tak też stało się w przypadku 78: zamiast do pl. Wolności, od którego zaczyna się słynna Piotrkowska, autobusy z Aleksandrowa docierały tylko do dworca kolejowego Łódź Żabieniec na Bałutach.

Poza tym podmiejska linia praktycznie przestała obsługiwać relacje wewnątrzmiejskie, bo autobusy przestały wjeżdżać w głąb osiedla Teofilów. Dzięki skierowaniu ich jedną z arterii wylotowych – ul. Aleksandrowską – dojazd do satelickiego Aleksandrowa miał być szybszy niż wcześniej. Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi przekonywał więc, że zmiany wyjdą dojeżdżającym do stolicy aglomeracji na dobre.

Łodzianie chcieli jednak przywrócenia sprawdzonych rozwiązań

Niespełna rok później ZDiT wycofuje się z obu wprowadzonych rozwiązań. – Korekty siatki połączeń oparte były na sugestiach i uwagach mieszkańców – zapewnia Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu. Podaje on jednak głównie argumenty przytaczane przez łodzian, a nie przez korzystających z komunikacji podmiejskiej. – Zgłaszano duże napełnienia na linii 96 [o częściowo pokrywającej się trasie na terenie samej Łodzi] oraz potrzebę lepszego skomunikowania Teofilowa i zapewnienia bezpośredniego dojazdu do Manufaktury [dużego centrum handlowego] od strony ul. Drewnowskiej. Wobec tych próśb najlepszym rozwiązaniem jest wydłużenie linii 78 do placu Wolności – ocenia nasz rozmówca.

– Również część pasażerów z Aleksandrowa wnioskowała o bezpośredni dojazd do centrum Łodzi – zaznacza przy tym Tomasz Andrzejewski. Otwartym pozostaje jednak pytanie, co zadecydowało o niechęci do skrócenia trasy: wieloletnie przyzwyczajenia czy nieprzygotowanie żabienieckiego węzła do pełnienia roli punktu przesiadkowego. Przystanki są tam bowiem stosunkowo oddalone od siebie, a niepunktualność linii miejskich mogła sprawić, że czas podróży zamiast skróceniu ulegał wydłużeniu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź Fabryczna: Windy działają, ale kasy autobusowe nie

Komunikacja

Łódź Fabryczna: Windy działają, ale kasy autobusowe nie

Kasper Fiszer 19 grudnia 2017

Łódzka reforma komunikacyjna: Jakie zmiany na osiedlach?

Komunikacja

Łódzka reforma komunikacyjna: Jakie zmiany na osiedlach?

Roman Czubiński 15 grudnia 2017

Ozorków: Drastyczne ograniczenia w ruchu tramwajów

Komunikacja

Ozorków: Drastyczne ograniczenia w ruchu tramwajów

Kasper Fiszer 12 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5