Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Dąbrowskiego – znika przeszkoda do wydzielenia torowiska

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-12-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Dąbrowskiego – znika przeszkoda do wydzielenia torowiska
fot. Urząd Miasta ŁodziW miejscu po zburzonej kamienicy powstanie jezdnia
Przebudowa jednej z ważniejszych ulic w łódzkiej dzielnicy Górna wchodzi w nowy etap. Dzięki wyburzeniu budynku kolidującego z zaplanowanym przebiegiem jezdni będzie można przesunąć ją na południe, wydzielając torowisko po stronie północnej. Firma Tor-Krak ma zakończyć wart 50 mln zł kontrakt w sierpniu przyszłego roku, lecz bez wliczania czasu potrzebnego na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie.

Przy ul. Dąbrowskiego, między Kilińskiego a Kraszewskiego (na wysokości Zakładu Torów i Sieci MPK Łódź), kończy się wyburzanie kamienicy, która ograniczała szerokość jezdni, nie pozwalając na wydzielenie z niej torów tramwajowych i poszerzenie chodników. Do tej pory, z powodu zbyt małej ilości miejsca, na wysokości burzonego budynku po jego stronie chodnika nie było w ogóle – piesi musieli przechodzić z tyłu, między kamienicą a komórkami lokatorskimi. – Budynek był w złym stanie technicznym. Jego likwidacja nie jest szkodą dla miasta – ocenia prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Według wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyny Mikołajec jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem. – Wykonawca pracuje szybko, by pewne fragmenty ulicy udrożnić jeszcze przed Bożym Narodzeniem – deklaruje przedstawicielka ZIM. Między Kraszewskiego a Siemiradzkiego trwa budowa nowej kanalizacji deszczowej. Na odcinku tym wykonawca planuje zakończyć prace podziemne do Bożego Narodzenia, by móc tymczasowo utwardzić drogę i ułatwić mieszkańcom jazdę tym fragmentem. Roboty drogowe rozpoczną się wiosną, w ramach kolejnego etapu.

Również wczesną wiosną powinno zostać oddane do użytku skrzyżowanie ze Rzgowską. Stanie się wtedy możliwe przywrócenie tam ruchu tramwajowego (linie 5 i 6 wycofano stamtąd z powodu rozpoczęcia przebudowy w sierpniu). Cała inwestycja ma zostać ukończona pod koniec sierpnia przyszłego roku. – Później potrzebne będzie jeszcze uzyskanie pozwoleń na użytkowanie. Formalność ta musi zająć trochę czasu – zastrzega Mikołajec. Mieszkańcy Dąbrowy odzyskają wtedy najszybszy dojazd transportem publicznym w rejon Placu Wolności i dalej do Piotrkowskiej.

Oprócz torowiska zostanie przebudowana cała infrastruktura drogowa. Wzdłuż całej ulicy powstanie droga rowerowa. Z myślą o pieszych przewidziano nowe chodniki i ustawienie ławek, zapewniających możliwość odpoczynku. Przebudowa ulicy między Podgórną a Rzgowską jest częścią wartego 660 mln zł projektu „Tramwaj dla Łodzi”, współfinansowanego ze środków unijnych (z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” Łódź otrzyma 411 mln zł).

– Mimo nadejścia zimy sukcesywnie otwieramy kolejne ukończone inwestycje drogowe – podkreśla prezydent. Jest wśród nich przedłużenie al. Grohmanów w Nowym Centrum Łodzi z pętlą autobusową przy Wydawniczej, śródmiejska ul. Skorupki przy Katedrze, przebudowana na ulicę-ogród Pogonowskiego na Starym Polesiu czy rondo u zbiegu Okólnej i DK71 w Łagiewnikach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Rzgowska i Dąbrowskiego – raport z postępów prac

Komunikacja

Łódź: Rzgowska i Dąbrowskiego – raport z postępów prac

Roman Czubiński 18 października 2018

Łódź: Na Dąbrowskiego widać już tory

Komunikacja

Łódź: Na Dąbrowskiego widać już tory

Roman Czubiński 25 września 2018

Łódź: Pasażerowie chcą szybszego powrotu tramwaju

Komunikacja

Łódź: Pasażerowie chcą szybszego powrotu tramwaju

Roman Czubiński 13 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5