Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Czy goście hoteli skorzystają z „biletu turystycznego”?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-08-23 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Czy goście hoteli skorzystają z „biletu turystycznego”?
fot. Roman CzubińskiZabytkowy tramwaj pod łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Białą Fabryką)
Jeszcze w tym roku w taryfie komunikacji miejskiej w Łodzi może pojawić się nowy rodzaj biletu, skierowany do odwiedzających Łódź turystów. Zakładane korzyści to zwiększenie ruchu w łódzkich placówkach kulturalnych oraz skłonienie gości hotelowych do wyboru bardziej ekologicznego, niż samochód, środka transportu. Bilet turystyczny ma przypominać dostępny już w sprzedaży bilet weekendowy, lecz obowiązywać w dowolnie wybrane trzy kolejne dni tygodnia.

Pomysłodawcą jest przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Jak wyjaśnia, bilet turystyczny ma na celu zachęcenie gości łódzkich hoteli do podróżowania komunikacją zbiorową. – Według danych Łódzkiej Organizacji Turystycznej w 2016 r. Łódź odwiedziło 1,1 mln turystów, w tym ponad 156 tysięcy zagranicznych. Liczba ta rośnie z roku na rok. Odwiedzający zatrzymują się w hotelach, hostelach, schroniskach oraz innych miejscach noclegowych i stamtąd wyruszają na zwiedzanie Łodzi. Często podróżują po mieście samochodami, którymi do niego przyjeżdżają – mówi przewodniczący.

Jak przyznaje, inspiracją był przykład innych miast europejskich, w tym Stuttgartu. – Uważam, że to świetna promocja naszego miasta i transportu zbiorowego. Duża część ruchu turystycznego w Łodzi to turystyka biznesowa. Bilet zachęci uczestników sympozjów lub konferencji, by przy okazji pojechali tramwajem np. do Muzeum Sztuki, teatru czy kina – kontynuuje pomysłodawca uchwały. Jeśli uchwała zostanie przyjęta pod koniec sierpnia, nowe rozwiązanie będzie mogło obowiązywać już w czasie dorocznego Festiwalu Światła, przyciągającego wczesną jesienią wielką liczbę turystów.

Ważny przez 3 dni bilet ma kosztować 10 zł w wersji normalnej i 5 zł w ulgowej. Jest to kwota równa cenie biletu weekendowego, wprowadzonego 2 kwietnia ubiegłego roku wraz z reformą komunikacyjną. W odróżnieniu od niego bilet turystyczny będzie jednak można wykorzystać w dowolnie wybrane trzy następujące po sobie dni, także w środku tygodnia. Bilety mogłyby być sprzedawane w obiektach noclegowych bądź kupowane przez same placówki i rozdawane gościom w cenie noclegu. – Przed wakacjami projekt uchwały był konsultowany z łódzkim środowiskiem hotelarskim. Dyrekcje hoteli są zainteresowane kolportażem biletów. Część z nich zapowiedziała właśnie takie rozwiązanie – twierdzi przewodniczący. Bilety sprzedawałaby także Łódzka Organizacja Turystyczna.

Według przytaczanych przez Kacprzaka opinii hotelarzy goście często pytają o taryfę lokalnego transportu zbiorowego i miejsca, w których można kupić bilety (automat jest w każdym tramwaju i autobusie MPK), ostatecznie jednak najczęściej wybierają własny samochód lub taksówkę. – Będzie to produkt przeznaczony dla turystów. Mieszkańcy mogą kupować Migawki (bilety okresowe) po najniższej cenie w Polsce. Mamy też bilety senioralne i uczniowskie po dodatkowo obniżonych cenach – odpowiada przewodniczący, pytany o powody, dla których nie przewidział udostępnienia takiej samej oferty łodzianom. – Mam nadzieję, że wiele osób zostawi samochody pod hotelami – dodaje.

Podobnie jak inne bilety lokalnego transportu zbiorowego, bilet turystyczny ma być honorowany także w pociągach ŁKA na terenie miasta. Projekt będzie omawiany przez radnych i głosowany na przyszłotygodniowej, pierwszej po przerwie wakacyjnej sesji Rady Miejskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Izabelin i Konstancin-Jeziorna trafią do I strefy ZTM

Komunikacja

Warszawa: Izabelin i Konstancin-Jeziorna trafią do I strefy ZTM

Witold Urbanowicz 03 lipca 2018

Bilet miejski odejdzie do lamusa? Miasta stawiają na karty płatnicze

Mobilność

Bilet miejski odejdzie do lamusa? Miasta stawiają na karty płatnicze

Magdalena Wosińska 12 kwietnia 2018

Warszawa: Powstanie bilet metropolitalny na komunikację miejską

Prawo & Finanse

Warszawa: Powstanie bilet metropolitalny na komunikację miejską

Witold Urbanowicz 29 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5