Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Co z nocnym tramwajem do Konstantynowa?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-12-01 11:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Co z nocnym tramwajem do Konstantynowa?
fot. Kasper FiszerTramwaj linii N9 w Łodzi
Z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego przez dwa dni w tygodniu kursują całą dobę – przynajmniej do końca roku. Czy gmina zdecyduje się na zachowanie nocnego połączenia, które przez dziesięć miesięcy funkcjonowało dzięki głosom mieszkańców w budżecie partycypacyjnym? Decyzja w tej sprawie musi zapaść w ciągu najbliższych dni.

Elementem siatki połączeń łódzkiego tramwaju podmiejskiego są połączenia nocne. Obecnie funkcjonują dwie linie wybiegające poza granice Łodzi (to jedyne tramwaje nocne w aglomeracji): wariant linii 46 do Ozorkowa przez Zgierz i N9 do Konstantynowa Łódzkiego. Ta ostatnia funkcjonuje od marca tego roku, a jej kursy realizowane są tylko w weekendy.

Połączenie zaistniało dzięki społecznemu poparciu

Połączenie finansowane jest obecnie w nietypowy sposób. Koszty funkcjonowania N9 pokrywa bowiem Konstantynów Łódzki z puli pieniędzy przeznaczonych na budżet partycypacyjny. Uruchomienie nocnego połączenia ze stolicą aglomeracji było bowiem jednym z najważniejszych zadań wyłonionym w ramach pierwszej edycji konkursu projektów.

Koszt utrzymania linii od marca do końca tego roku miał wynieść ok. 12 tys. zł. Za miesiąc końca dobiegnie jednak okres, dla którego finansowanie połączenia zagwarantował wybór mieszkańców Konstantynowa. Od początku zakładano wariant, w którym w przypadku dużego zainteresowania N9 gmina przejmie na siebie obowiązek jej utrzymywania – już z pominięciem procedury wyboru w budżecie obywatelskim.

Na miesiąc przed wygaśnięciem umów los N9 nie jest pewny

Na razie nie jest jeszcze pewne, czy tak się ostatecznie stanie. – W tej chwili trwają rozmowy techniczne z MPK – mówi Anna Walczak z Gminnego Centrum Informacji Konstantynowa Łódzkiego. Rozstrzygnięcie sprawy ma jednak nastąpić już niebawem. – Na najbliższe dni zaplanowane są spotkania, na których mają już zapaść konkretne decyzje – zapowiada przedstawicielka samorządu.

W przeciwieństwie do 46 linia N9 wpisana jest w łódzki system komunikacji nocnej. Oznacza to, że zapewnione są dogodne skomunikowania na każdą z siedmiu autobusowych linii miejskich i podmiejskich (do Aleksandrowa Łódzkiego, Andrespola i Pabianic). Tramwaj wykonuje dwie pary kursów w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Taryfa biletowa nie różni się od tej stosowanej w dziennej linii 9 Łódź – Konstantynów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Łódź: Eksploatacja linii zgierskiej grozi katastrofą

Komunikacja

MPK Łódź: Eksploatacja linii zgierskiej grozi katastrofą

Kasper Fiszer 21 listopada 2016

Metropolia łódzka szansą dla tramwaju podmiejskiego?

Prawo & Finanse

Metropolia łódzka szansą dla tramwaju podmiejskiego?

Kasper Fiszer 19 listopada 2016

Łódź: Tramwaje podmiejskie bez wsparcia województwa

Komunikacja

Łódź: Tramwaje podmiejskie bez wsparcia województwa

Kasper Fiszer 15 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5