Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź chce pieniędzy na rewitalizację zamiast na tramwaj

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
19-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź chce pieniędzy na rewitalizację zamiast na tramwaj
fot. UM ŁódźUlica Konstantynowska w Łodzi
Miastu nie uda się wykorzystać przyznanej mu dotacji na remont torowiska tramwajowego w ciągu ul. Konstantynowskiej. Zamiast tego środki unijne mogą zostać przeznaczone na rewitalizację centrum. Łódź składa stosowne dokumenty do marszałka województwa.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o problemach Łodzi w wykorzystaniu przyznanej miastu dotacji unijnej przeznaczonej na remont linii tramwajowej biegnącej wzdłuż ul. Konstantynowskiej. Tocząca się przebudowa podmiejskiej trasy do satelickiego Konstantynowa Łódzkiego jest mocno opóźniona i nie zakończy się w tym roku. W związku z tym nie będzie możliwe rozliczenie inwestycji realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego perspektywy 2014 – 2020.

UMŁ: Mamy plan, by nie utracić środków

Samorząd regionalny, który pełni rolę instytucji zarządzającej programem RPO, zaproponował umieszczenie przebudowy torowiska na liście tzw. operacji niefunkcjonujących. Pozwoliłoby to zachować dotację w części, jaka będzie odpowiadać procentowi zakończonych robót. Zaznaczył jednak, że Łódź nie złożyła jeszcze stosownego wniosku. Równolegle miasto informowało, że porozumiało się już z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i nie utraci przyznanych wcześniej środków.

Choć na razie nie zapadły ostateczne decyzje, plan łódzkich władz wreszcie się krystalizuje. – Miasto zawnioskowało o ujęcie zadania na liście tzw. operacji niefunkcjonujących i jednocześnie zawnioskowało o przesunięcie niewykorzystanych środków dotacji w ramach RPO 2014 – 2020 na inne inwestycje – mówi Małgorzata Loeffler, rzeczniczka prasowa Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Magistrat chce, by pieniądze przeznaczono na rewitalizację obszarową centrum.

Duży program dla Śródmieścia

Rewitalizacja obszarowa podzielona jest na osiem oddzielnych projektów, które swoim łącznym zasięgiem terytorialnym pokrywają w zasadzie całe Śródmieście. Zadania już wcześniej zostały wsparte w ramach RPO 2014 – 2020. Samorząd przyznaje w materiałach prasowych, że centrum pogrążone jest w kryzysie, a proces rewitalizacji ma przywrócić mu należyte miejsce i funkcje.

Prace mają objąć remonty ulic i kamienic, ale też m.in. parków. Jednym z nich jest park im. Moniuszki, dawniej nazywany Kolejowym. Sąsiaduje on z Dworcem Fabrycznym i powstał głównie z myślą o podróżnych. Dziś stanowi zieloną wyspę na obszarze tzw. Nowego Centrum Łodzi.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5